Češi riskují pokuty 50 000 Kč za fosilní paliva. EU už nastavila jasná pravidla
Ropa, nebo uhlí by měly být za několik let v Evropě naprostou raritou. Evropa chce totiž definitivně skoncovat s fosilními palivy a například v roce 2040 by měly skončit veškeré kotle na fosilní paliva.
Tlak na snižování emisí je stále více patrný. Týkat by se měl všech oblastí našeho života, kde emise vznikají. A to je vedle průmyslové výroby, energetiky, dopravy, také v našich domácnostech, konkrétně jde o emise vznikající kvůli otopnému systému. V České republice se topí plynem, elektřinou, ale z velké části stále také pevným palivem, tedy uhlím. Následky tohoto vytápění si dovede asi každý představit. Věčně zadýmené vesnice, kde se uhlím topí nejčastěji a z toho plynoucí následky na zdraví.
Nechvalné 2. místo České republiky
Česká republika je podle studie barcelonského Ústavu globálního zdraví mezi třemi zeměmi v Evropě, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel, za první Itálií a před třetím Polskem. Polétavý prach je na první pohled neviditelný, vznáší se ve vzduchu několik hodin a ty nejmenší částice někdy i několik týdnů. Větší částice prachu zachytí naše nosní sliznice, ty menší až naše průdušky a celé dýchací ústrojí.
Konec uhlí v kotlích v roce 2040
Evropská unie proto vytvořila plán, jak mají státy vytápění fosilními palivy opustit. Jako datum, kdy bychom si v Evropské unii už neměli zatopit uhlím, byl stanoven rok 2040. Tlak na podporované zdroje vytápění ale můžeme pozorovat již nyní. Domácnosti jsou motivovány finančně k tomu, aby přešly na ekologické zdroje vytápění, což je tepelné čerpadlo, případně kotle na biomasu.
Evropská unie přijala před rokem revizi Směrnice o energetické náročnosti budov, která ukládá, že do roku 2050 budou v Evropě všechny budovy bezemisní.
To znamená, že do tohoto roku by Evropská unie měla zcela opustit vytápění fosilními palivy a zároveň by se na budovy měla instalovat fotovoltaika, která se postará o výrobu elektřiny. Ta se poté v budově může spotřebovat, případně přetoky dodat do sítě.
Cíl: Ekologicky vytápěné domy s fotovoltaikou
Výsledkem tedy mají být jednak domy s ekologickým vytápěním, dále pak opatřené fotovoltaikou, která zabezpečí vlastní výrobu elektřiny. Kotle na fosilní paliva budou muset být v Evropské unii do roku 2040 zcela vyřazeny a dotace na ně budou již od roku 2025 sníženy. Jde zejména o v České republice dříve tak populární plynové kotle, právě na ně bylo ještě před pár lety možné čerpat tzv. kotlíkové dotace. Ty jsou již omezené pouze na výměnu stávajících kotlů za tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Podporovány však mohou být kotle, které jsou hybridní a jsou částečně založené na obnovitelných zdrojích.
Nové obytné budovy budou muset být od roku 2030 vybaveny solárními střechami, postupně budou navazovat starší budovy, první budou budovy, které spravují veřejné orgány.
Dotace na výměnu kotle
V České republice platí zákaz provozování kotlů, které mají 1. nebo 2. emisní třídu, to znamená, že jsou vyrobené před rokem 2012. Pokud bude někdo takový zdroj vytápění provozovat, tedy v něm topit, pak může počítat s pokutou ve výši 50 000, a to opakovaně. Odhaduje se, že v současné době je stále v provozu 150 000 takových nevyhovujících kotlů.
Přitom na výměnu kotle za ekologický zdroj vytápění lze čerpat dotace.
- Tzv. kotlíkové dotace se vyplácejí prostřednictvím krajských úřadů, u kterých se o ně také žádá. Jsou otevřené domácnostem, ve kterých se pobírá starobní důchod, nebo invalidní důchod 3. stupně.
- Všechny ostatní domácnosti mohou čerpat dotační podporu prostřednictvím dotace Nová zelená úsporám, která umožňuje získat na tepelné čerpadlo až 80 000 korun, pokud jde o čerpadlo s ohřevem vody až na 100 000 korun.
Zdroj: Euractiv.cz, audiovisual.ec.europa.eu, audiovisual.ec.europa.eu