Češi přestávají nosit pyžamo do postele. Neuvědomují si, že dělají velkou chybu
Zatímco někteří si spaní bez oblečení nemohou vynachválit, protože se podle nich jedná o přirozenou a zdravou formu odpočinku. Jiní jsou přesvědčeni o tom, že to je jak nevkusné, tak pro tělo nezdravé. Jaký má ale skutečně spaní bez pyžama vliv na naše tělo a mysl?
Jednou z hlavních výhod spaní bez oblečení je přirozená regulace tělesné teploty. Když se tělo během spánku nepřehřívá, snáze dosáhne hlubokého spánku. Právě ten je důležitý pro regeneraci jak těla, tak mysli. Díky dostatečnému a kvalitnímu hlubokému spánku se ráno cítíme čilí a po celý den jsme plní energie. Pokud je kůže odhalená, dokonce se jí lépe dýchá. To je pro tělo po dni, kdy jsme byli nasoukáni do kousavého oblečení, taktéž příjemnou změnou.
Přínosy spaní bez oblečení se u mužů a žen liší
U žen může být spaní bez oblečení prospěšné pro vaginální prostředí. Dochází totiž k lepší cirkulaci vzduchu. Naopak pokud spíte v těsném či nevhodném materiálu, vytváří se ideální prostředí pro nadměrné množení kvasinek. To následně vede ke svědění či pálení. U mužů „spaní na Adama” taktéž přispívá k optimální teplotě v oblasti genitálií. A v neposlední řadě dokáže spaní bez oblečení pozitivně ovlivnit partnerské vztahy.
„Pokud se během spánku hodně potíte, poslední věc, kterou byste měli dělat, je spát nazí. Pyžama, která dobře odvádějí vlhkost a rychle do svých vláken nasávají pot, vás udrží v suchu,” řekla v rozhovoru pro Forbes Lara Smith, generální ředitelka luxusní značky lůžkovin.
Nutné je zohlednit i možné nevýhody
Spaní bez pyžama může být problematické z hlediska hygieny. Pot a další tělesné tekutiny se vstřebávají přímo do ložního prádla. Kvůli rychlejšímu znečištění je tak potřeba častěji prát. Nazí by neměli spát alergici nebo lidé s citlivou pokožkou. Pyžamo slouží jako ochrana před prachem či roztoči, kteří tak nemají přímý kontakt s pokožkou. Pokud v zimních měsících spíte nazí, koledujete si o nemoc. Naopak pyžamo z kvalitního materiálu pomáhá tělu udržet teplo.
„Pyžamo účinně absorbuje tělesné oleje a tekutiny (ano, během spánku se opravdu potíme), takže pokud ho nenosíte, tuto funkci přebírá povlečení. To může vést k výraznému nepohodlí a narušenému spánku – jak krátkodobě, tak dlouhodobě,” dodává v rozhovoru pro Forbes Dr. Audrey Wells.
Postarejte se o kvalitní spánek pomocí vhodně vybraného pyžama
Při výběru materiálu, ze kterého je pyžamo ušité, byste měli upřednostnit přírodní látky, jako je bavlna nebo bambus. Ty jsou prodyšné a šetrné k pokožce. Navíc mají bavlna s bambusem schopnost odvádět vlhkost a regulovat tělesnou teplotu. To ocení především ti, kteří se během noci potí. Bambusová vlákna jsou ještě navíc antibakteriální, a tak se skvěle hodí pro alergiky. Naopak syntetické materiály, jako je polyester, sice zachycují teplo a vlhkost, ale mohou přispívat k nepříjemnému přehřívání a s tím souvisejícím problémům, jako je svědění pokožky.
Důležitý je také střih pyžama. Maximální pohodlí během noci zajistí volné oblečení, které neomezuje pohyb. Vyhněte se těsným kouskům oblečení, které často omezují cirkulaci krve a zbytečně dráždí pokožku, která si chce po celém dni odpočinout. V zimě sáhněte po dlouhém pyžamu z flanelu nebo z jiného zatepleného materiálu. Naopak v létě je ideální krátký střih pyžama z materiálů, jako je satén, který chladí.
Kvalitu spánku neovlivňuje pouze pyžamo
Abyste dosáhli kvalitního spánku, je potřeba přizpůsobit nejen volbu oblečení, ale také prostředí. Ložnice by měla být dostatečně tmavá, tichá, s ideální teplotou mezi 16–20 °C. Na výběru matrace a polštáře nešetřete, investujte do kvalitních zástupců, které podpoří správnou polohu těla. Také se vyplatí alespoň hodinu před spánkem omezit používání elektroniky. Modré světlo, které vyzařuje, narušuje produkci melatoninu, hormonu spánku. A pokud máte problémy s usínáním, vyzkoušejte relaxační techniky, jako je hluboké dýchání nebo meditace.
Zdroje: sleepiest.com, theguardian.com, forbes.com