Češi přestali používat tašky. Nákupy hází jinam, prodavači jsou nadšení
Igelitové tašky jsou v obchodech stále méně populární, a to nejen kvůli jejich škodlivému dopadu na životní prostředí. Lidé preferují nové a udržitelnější způsoby, jak si domů odnést svůj nákup. Prodavači navíc oceňují, že jim ubývá práce i plastový odpad, který končí na skládkách.
Každý rok končí na skládkách a v oceánech miliardy plastových tašek. Ty se rozkládají stovky let a negativně ovlivňují životní prostředí. Kromě životního prostředí mají špatný vliv také na živočichy, kteří je často považují za potravu. V mnoha zemích proto již došlo k zákazu jednorázových igelitových tašek. Zákazníkům tak nezbývá nic jiného, než zvážit jiné, a častokrát mnohem ekologičtější možnosti.
„Občas se lidi dívají na plasty špatně, že plasty jsou to zlo, ale musíme si uvědomit, že plasty nejsou to zlo, to zlo z toho děláme my, protože s nimi nějakým způsobem nakládáme. Jestli hodíme plastový obal do přírody, do smíšeného odpadu nebo do žluté popelnice, je naše zodpovědnost. Pokud chceme přírodě pomoci, správnou volbou je samozřejmě žlutý kontejner, do kterého patří veškeré plastové obaly, sáčky, lahve i kelímky od jogurtu. Tyto materiály se následně recyklují,“ řekl pro Rádio Junior Jan Danša, ředitel světového výrobce plastových obalů.
Nákup si odneste v kartonové krabici
Častokrát jsou v obchodech volně k dostání prázdné krabice od vybaleného zboží. Jsou pevné, zdarma i ekologicky odpovědné. Přestože v Česku zatím prodej jednorázových plastových tašek zakázaný není, mohou kupující využitím krabice ušetřit několik korun. Nemusí platit za tašku a zároveň nepřispívají ke zvýšení odpadu. Další oblíbenou variantou, kterou můžete mít v kabelce nebo po kapsách, představují látkové tašky. Ty jsou lehké, snadno se čistí a vydrží roky. Zejména starší lidé pak čím dál více využívají proutěné koše. Nebo se nechejte inspirovat sociálními sítěmi a zakupte si skládací nákupní košík.
„Plastové tašky jsme zpoplatnili už v roce 2011, poté klesla jejich spotřeba až o dvě třetiny,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS ředitel společnosti Tesco Václav Koukolíček.
Prodavači mají radost
Díky tomu, že si spousta kupujících odnese nákup raději v krabici od vybaleného zboží než v tašce, mají zaměstnanci méně práce. Nemusí se starat o vyhazování vyprázdněných krabic a zdržovat se úklidem plastu všude po prodejně. Zvažte proto nejen omezení tašek, ale také igelitových pytlíku. Ovoce a zeleninu si, stejně jako pečivo, domů doneste spíše v ekologickém pytlíku.
„Zrušení volně dostupných mikrotenových sáčků v našich prodejnách aktuálně neplánujeme, pokud by se do budoucna něco změnilo, zákazníky bychom včas informovali,“ zmínila pro iDNES.cz mluvčí Lidlu Eliška Froschová Stehlíková.
Naopak v Chorvatsku došlo 1. ledna letošního roku ke zpoplatnění sáčků na ovoce a zeleninu.
Jedním z hitů posledních měsíců jsou rozkládací přepravky
Spousta lidí do obchodu také chodí s vlastní rozkládací přepravkou, kterou v krámě naplní zakoupeným zbožím a následně pohodlně přemístí do kufru od auta. Přepravky na rozdíl od igelitek usnadňují manipulaci s nákupem a opět snižují ekologickou stopu. Vzrůstající popularitu zaznamely i síťovky, které spousta českých rodin ani nestihla vyhodit. Síťovky jsou skladné, lehké a unesou i nečekaně velký náklad.
„Síťované tašky zpočátku budily u kupujících nedůvěru, ale jen krátce, neboť byly levné, lehké a skladné. Jakmile si je zákazníci oblíbili, objevily se síťovky všech možných druhů: nákupní, vycházkové, loketní či ramenovky. Taška síťovka je velmi lehká, skladná, pružná – a zároveň pevná. Přizpůsobí se nesenému obsahu a po jeho vyndání lze zmuchlat do malé kuličky a vložit do kapsy,“ uvádí web epochtimes.cz.
Zdroje: littleaussie.com.au, treehugger.com, junior.rozhlas.cz, irozhlas.cz, idnes.cz, epochtimes.cz