Češi, kteří žijí v bytech, mají od ledna 2025 novou povinnost. Skoro nikdo to neví
Od ledna 2025 se mění pravidla, která se dotknou milionů Čechů. Nejenže dojde ke zvýšení koncesionářských poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, které budou muset nově platit i některé domácnosti, které televizní ani rozhlasový přijímač nemají. Ale zdražování se bude týkat jak médií, tak také ceny nájmů a energií.
Od 1. ledna 2025 se zvyšují koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média. Za televizi nově zaplatíme 150 Kč měsíčně místo dosavadních 135 Kč, za rádio pak 55 Kč namísto současných 45 Kč. Tato změna je součástí novely zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna.
Nově však povinnost platit poplatky připadne i těm, kteří nevlastní klasickou televizi nebo rádio, ale používají chytré telefony, tablety či jiná zařízení schopná přijímat signál veřejnoprávních médií. Spousta domácností totiž placený obsah sledovala online, a to bezplatně. Nyní se tak již bude povinnost hradit měsíční poplatky vztahovat i k nim.
Zdražování nájmů pokračuje
Vedle poplatků za média se zvyšují také ceny nájmů, které již rapidně stoupaly v předchozích měsících. Například v Praze se průměrná cena za metr čtvereční pronajímané plochy již v roce 2024 vyšplhala na 412 Kč. Za byt o velikosti 65 m² zaplatil nájemník až 27 tisíc korun měsíčně. Podobně je na tom také Brno, kde ceny stouply na průměrných 334 korun za m². Na navyšování cen se podílí jak rostoucí poptávka, tak vyšší náklady na údržbu nemovitostí nebo zdražování hypoték.
V Praze se na jeden inzerovaný byt hlásí průměrně 108 zájemců. Právě proto si mohou pronajímatelé dovolit zvyšovat ceny bez obav, že by přišli o všechny zájemce. O moc lepší situace nenastává ani mimo naše největší města. Průměrná cena za 1 m² v Karlovarském kraji byla koncem roku 2024 220 Kč a ve Zlínském 249 Kč.
„Nájemní trh je trh jako každý jiný a pokud bude nabídka s cenami příliš vysoko, majitelé budou muset ustoupit. Rozhodně to tedy neznamená, že by se zájemce měl nechat odradit cenou nebo počtem reakcí na inzerát. Pokud půjde majiteli naproti, může díky vyjednávání sehnat byt za podobnou cenu, jaká byla obvyklá třeba před rokem,“ motivuje nájemníky v rozhovoru pro web kurzycz Hendrik Meyer, šéf European Housing Services.
Další výzvou pro domácnosti jsou rostoucí ceny energií
Podobně, jako zdražování neustane u nájmů, je tomu tak u energií. V roce 2025 pravděpodobně dojde ke zvýšení cen elektřiny a plynu o přibližně 10 %. Nově tak mohou domácnosti na energiích ročně nechat až o několik tisíc korun více. Co nejdříve tak zvažte investici do kvalitní izolace, vyměňte stará okna a pořiďte si úspornější spotřebiče.
Mění se i výše příspěvku na bydlení
V současné době příspěvky na bydlení čerpá více než 250 000 domácností. Od příštího roku se bude výše dávky zvyšovat. Změna reflektuje rostoucí ceny nájmů, energií a dalších výdajů na bydlení, jako jsou například ceny za úklid společných prostor v bytě. Například v Praze a Brně dojde k navýšení příspěvku o přibližně 500 až 800 Kč. Konkrétní částka se odvíjí jak podle výše nájmu, tak podle počtu osob, které domácnost obývají.
O příspěvek na bydlení mohou žádat lidé, kteří na výdaje spojené s bydlením vynakládají více než 30 % svých čistých příjmů. Mezi uznatelné náklady patří nájem, služby, elektřina, plyn, voda, stočné a podobně. Například seniorka s čistým příjmem 24 000 korun, která bydlí v centru Prahy a platí nájem včetně energií 17 500 korun, letos pobírá dávku 9 529 Kč. Nyní by ale měla dostávat 9 986 Kč, tedy o 457 Kč více.
Pokud máte pocit, že se vás tato změna týká, neváhejte si o příspěvek zažádat. Učinit tak lze udělat osobně na úřadu práce nebo online.
Zdroje: seznamzpravy.cz, zpravy.kurzy.cz, novinky.cz