Benzín v autě se může zkazit. Jak dlouho po natankování se musí vyjezdit?

Přidat na Seznam.cz

Patříte mezi ty, kteří o tomto nikdy neslyšeli? Ano, opravdu se může benzín v autě zkazit. Jak benzín stárne, mění se jeho chemické vlastnosti. Jakmile k tomu dojde, motor není schopen palivo správně zpracovat.

Jak dlouho benzín vydrží, závisí na typu paliva a způsobu jeho skladování. Normální benzín vydrží 3 až 6 měsíců, zatímco nafta může vydržet až rok, než se začne kazit. Naproti tomu ethanol na organické bázi může po oxidaci a odpaření ztratit svou spalitelnost již za 1 až 3 měsíce, jak uvádí web Veloce Vault.

Příznaky špatného benzínu v autě

Existuje několik indikátorů, že se benzín ve vašem autě zkazil. Toto je jen několik nejčastějších příznaků:

  • nelze nastartovat
  • startování trvá déle
  • rozsvítí se kontrolka motoru
  • problémy s akcelerací
  • vyšší spotřeba paliva
  • nepravidelné změny rychlosti


Jak naložit se starým benzínem

Pokud zjistíte, že se benzín ve vašem autě zkazil, musíte z nádrže toto palivo odstranit. Špatný benzín může zničit motor, součástky vašeho vozu a může dokonce zanechat zbytky, které zablokují palivové potrubí.

Jak můžete prodloužit životnost benzínu ve vašem autě?

Existuje několik způsobů, jak prodloužit životnost benzínu ve vašem autě. Můžete si udělat čas a několikrát týdně jezdit s vozidlem na krátké vzdálenosti, aby palivo nestagnovalo. Můžete také zkusit používat stabilizátor paliva, což je přísada, která pomáhá zabránit rozkladu paliva. Po přimíchání do plné nádrže může stabilizátor paliva pomoci prodloužit životnost paliva vašeho vozu.

Zdroj: redakce, veloce-vault.com