Babička mi prozradila trik, jak neuklouznout na sněhu. Měl by ho znát každý
Zima přináší nejen radost z bílé, sněhové pokrývka, ale také spoustu úrazů na kluzkých chodnících. Pády na ledu mají nepříjemné důsledky, proto je důležité jim co nejlépe předcházet. S tím pomohou speciální pomůcky i obyčejné věci, které máte možná doma.
Mrazivé měsíce jsou někdy krásné, ale náročné. Nízké teploty, sníh, led nebo břečka představují nebezpečí snad pro všechny, ať už jste řidič, chodec, dítě nebo starší ročník. Při troše neopatrnosti se tak může snadno stát, že si pohled na zasněžené město užijete jen z nemocničního lůžka. Vylepšete své obyčejné boty a udělejte z nich protiskluzovou obuv do každého počasí.
Kvalitní boty jsou základ, někdy ale nestačí
Správný výběr zimní obuvi je prvním krokem k bezpečnému pohybu po sněhu či ledové krustě. Bezpečné boty by měly mít ideálně protiskluzovou, pevnou podrážku vyrobenou z kvalitní pryže. Důležitý je i vzhled podrážky – dezén totiž není jen záležitostí stylu, jedná se o funkční prvek. Čím hlubší drážky jsou, tím lépe se budete na kluzkém povrchu pohybovat.
Zásadní je i konstrukce boty. Pro zimní období volte boty kotníkové, které poskytnou noze dostatečnou oporu a ochrání před chladem a sněhem. Boty musí dobře sedět. Větší velikost zvyšuje riziko uklouznutí nebo vyvrtnutí kotníku. Dobře vybranou obuv nezapomeňte správně zavázat, aby byla noha stabilní.
„Kvalitní zimní obutí je sice velmi důležité, do extrémních podmínek ale nemusí stačit.“
Nesmeky jako výbava na hory i do města
Protiskluzové nástavce na boty, jinak známé také jako nesmeky, jsou pro chůzi na ledu a sněhu ideálním pomocníkem. Většina lidí je má spojené s výšlapy do hor, pro horské turisty také byly původně určeny. Moderní nesmeky jsou ale velmi nenápadné, lehké a snadno je připevníte na většinu typů bot.
Na trhu najdete nespočet druhů nesmeků, vybere si tedy každý. Nástavce jsou jednoduché, z různých materiálů, na spodní části jsou pak umístěné ocelové hroty v několika velikostech. Do města se nejlépe hodí silikonové nesmeky, které jsou skladné a snadno je uložíte do kabelky nebo batohu. Plánujete-li se vydat do přírody, vsaďte na robustnější model.
Tajné triky, jak udělat z obyčejných bot protiskluzové
Pokud nemáte speciální zimní obuv ani nesmeky, nezoufejte. Existuje totiž mnoho různých tipů, jak si vylepšit obyčejné boty do zimního terénu.
- Trik s tavnou pistolí – pokud chcete na vašich podrážkách vylepšit “vzorek”, využijte tavnou pistoli s průhledným lepidlem. To naneste vodorovně na podrážky v rozestupech několika centimetrů tak, aby vznikly pruhy lepidla imitující dezén podrážky. Lepidlo neklouže a jeho struktura navíc zlepší stabilitu obuvi. Pro ještě lepší efekt můžete smíchat lepidlo s něčím hrubým, například s pískem.
- Smirkový papír – čím hladší podrážky jsou, tím více kloužou. Nabízí se tedy povrch zdrsnit. Na pomoc si vezměte hrubý smirkový papír a celý povrch gumy jím obruste. Toto řešení sice nepomůže na velké vrstvě ledu, boty ale budou v nepříznivém počasí na mokrém povrchu klouzat méně.
- Tekuté řetězy – tento přípravek máte možná v kufru auta. Jde o sprej, který se stříká na pneumatiky a zajišťuje jejich lepší přilnavost k povrchu. Podobně přípravek funguje také na gumových podrážkách bot. Tekuté řetězy nasprejujte na podrážky ve více vrstvách a nechejte zaschnout. Pozor ale, aby se sprej nedostal na ostatní části obuvi.
Zdroje: Fyzical.com, iGlanc.cz, Ceskenoviny.cz