Až teď jsem zjistila, na co mám u doktora nárok. Zbytečně jsem celý život doplácela
Kdo pravidelně navštěvuje lékaře, obvykle dobře ví, na jaké služby má u doktora nárok. Naopak ti, kteří k lékaři chodí jen zřídka, často nemají přehled o svých právech a možnostech zdravotní péče. Možná je na čase, abychom to změnili.
Preventivní prohlídky jsou důležité už z toho důvodu, že mohou odhalit případnou nemoc. A v takovém případě ji můžeme začít řešit v době, kdy se dá úspěšně vyléčit. A to mnohdy i v situaci, kdy jde o vážnější zdravotní problémy.
Z tohoto důvodu je dobré se na preventivní prohlídky objednávat pravidelně a nejlépe s předstihem. Na důležitá vyšetření může být delší čekací doba. A může se jednat i o měsíce.
Preventivní prohlídky jsou „zdarma“
Největší počet preventivních prohlídek probíhá v dětském věku. Kontroly začínají už dva dny po propuštění z porodnice. Preventivní prohlídky pro děti jsou plně hrazené zdravotní pojišťovnou. Jako i povinná očkování a vyhláškou stanovené vakcíny. Výjimku tvoří například alternativní vakcíny. Pokud si rodič vybere tuto možnost, je třeba počítat s tím, že taková vakcinace již plně hrazena zdravotní pojišťovnou není.
I dospělí by měli lékaře navštěvovat pravidelně
A to každé dva roky. Tyto návštěvy je nutné mít pod kontrolou ze strany pacienta. Povinností lékaře není prohlídky hlídat. A ani není povinen o nich pacienta informovat.
Preventivní prohlídka by měla v každém případě obsahovat základní fyzikální vyšetření. Jako například poslech srdce, plic a vyšetření dalších částí těla. Součástí je také změření krevního tlaku a kontrola zraku, sluchu.
Na pravidelné prohlídky bychom měli samozřejmě docházet i v případě, kdy nepociťujeme žádné zdravotní problémy. Některé nemoci jsou znatelné až ve fázi, kdy nemoc postoupí až k vážnějšímu stavu. Díky pravidelným kontrolám však mohou být zachyceny v raném stádiu.
Na co máte nárok a možná o tom nevíte?
Kromě „základu“ máte nárok i na další preventivní kontroly a vyšetření, o kterých možná ani netušíte. A některé se absolvují i dle věku pacienta.
- U praktického lékaře je možné od 18 do 30 let provést kontrolu glykemie. Od 40 let se pak kontroluje glykemie u každé preventivní prohlídky.
- Koncentrace tuků v krvi se pak zjišťuje ve věku 30, 40, 50 a 60 let.
- Jednou za deset let probíhá vyšetření střev u pacientů nad 40 let. A od tohoto věku je také provedena kontrola EKG, a to každé 4 roky.
- Každé čtyři roky pak můžete absolvovat od 45 do 61 let i oční vyšetření. Jako i kontrolu funkci ledvin, a to od 50 let věku, kdy se může provést i kontrola konečníku a tlustého střeva. A to jak u mužů, tak i u žen.
Je toho více, někdy však budete potřebovat žádanku
Ženy pak mají od 45. roku nárok na vyšetření na přístroji zvaném mamograf, a to jednou za dva roky. Již od 15 let je ale doporučena návštěva gynekologa. Od 25 let je možné provést kontrolu na včasný záchyt rakoviny děložního čípku pomocí screeningu.
Na návštěvu u gynekologa v rámci preventivní prohlídky mají ženy nárok jedenkrát ročně. U mužů je možné provést kontrolu u urologa ve stejném období. Ale pozor, tato kontrola není hrazena zdravotní pojišťovnou. Je ale možné požádat lékaře o žádanku. V tomto případě je vyšetření zdarma.
Důležitá je i pravidelná kontrola u zubaře
Už od jednoho roku dítěte je návštěva zubaře vhodná. Od tohoto věku je pak dobré absolvovat prohlídku pravidelně. Dospělí mají nárok na kontrolu u zubaře jedenkrát ročně. Děti do 18 let a těhotné ženy pak i dvakrát ročně.
Prohlídky jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Zubař zkontroluje stav zubů a celé vaší ústní dutiny. Máte nárok i na odstranění zubního kamene. Lékař může provést i rentgenový sníme, pro odhalení skrytých problémů se zuby.
Pamatujte tedy na preventivní prohlídky u lékaře. Jde nejen o prevenci, ale i o včasné zachycení případné vážné nemoci.
Zdroj: nzip.cz, finance.cz, dama.cz