Až 130 km/h bez držení volantu. Vozy BMW získaly souhlas pro autonomní řízení

Přidat na Seznam.cz

O autopilotu společnosti Tesla se dosud mluvilo zejména kvůli nehodám a poruchám. Německá konkurence je v otázce autonomního řízení zdrženlivější – BMW však nyní dosáhlo důležitého milníku: vozy této značky mohou jezdit poloautomaticky rychlostí až 130 km/h.

BMW se stalo první automobilkou v Německu, která získala povolení k poloautomatické jízdě rychlostí až 130 km/h, píše deník Focus. Spolkový úřad pro automobilovou dopravu (KBA) nyní udělil příslušnou výjimku pro asistenta BMW pro jízdu po dálnici Autobahn, který bude nabízen již v příští řadě 5. Umožňuje řidiči sundat ruce z volantu na delší dobu.

BMW: Aktivní změna jízdního pruhu až do rychlosti 180 km/h
Jako první na světě je systém vybaven také aktivní změnou jízdního pruhu s potvrzováním pohledem. Lze jej použít v rozsahu rychlostí od 60 km/h do 180 km/h a za určitých podmínek automaticky provádí předjížděcí manévry. Potvrzení ze strany řidiče již nemusí být provedeno aktivací ukazatele, ale může být provedeno i pohledem do vnějšího zrcátka.

BMW řady 5 je prvním modelem s novým systémem.
BMW Motorway Assistant, který kromě kontroly rychlosti a vzdálenosti přebírá také úkoly spojené s řízením při jízdě rychlostí do 130 km/h, je již k dispozici v USA a Kanadě. Tam jej lze využít mimo jiné v BMW řady 7. V Německu je nový sedan řady 5 prvním vozem, který tuto úroveň poloautomatického řízení umožňuje.

Zdroj: Focus