Auto roku 2022. Sedm finalistů odhaleno, dominují vozy s elektrickým pohonem

Přidat na Seznam.cz

Elektromobily dominují v užším výběru kandidátů na prestižním evropském ocenění Auto roku 2022, které bude uděleno 28. února 2022. Na seznam se dostal pouze jeden vůz se spalovacím motorem – Peugeot 308. To dokládá, že rok 2021 byl pro elektromobily rokem transformace, píše web Carmagazine.

Krátký seznam byl sestaven na základě nominací 61 motoristických novinářů z 23 evropských zemí. V další fázi na začátku roku 2022 proběhne série silničních testů, po nichž se rozhodne o vítězi. Každý porotce rozdělí mezi sedm vozů 25 bodů, přičemž vůz s nejvyšším počtem bodů se stane Autem roku.

Cupra Born

Cupra Born je verzí VW ID.3, ale s propracovanějšími materiály v interiéru a agresivnějším designem exteriéru. Se svými 204 koni pod kapotou se v soutěži ucházela již loni a skončil na čtvrtém místě.

Ford Mustang Mach-E

Ford Mustang Mach-E je čistý elektromobil, který má společnou platformu s chystaným Nissanem Ariya. Crossover s designovými prvky, jako je zadní světelná lišta, inspirovanými slavným Mustangem, ujede 379 km v základním provedení s pohonem zadních kol nebo zrychlí z 0-62 km/h za 3,7 sekundy s vlajkovou verzí GT.

Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6

Má dokonale použitelný a přitažlivý interiér plný technologií a šikovných vychytávek, je rychlý a jeho jízdní vlastnosti balancují na hranici mezi sportovním a pohodlným chováním. Ioniq 5 však čelí tvrdé konkurenci v podobě modelu EV6 sesterské značky Kia. Ta chce v roce 2022 přijít s modelem GT s výkonem 577 koní a udávaným sprintem 0-62 km/h za 3,5 sekundy!

Peugeot 308

Jedná se o jediný benzínový vůz v této kategorii a bude zajímavé sledovat celkové umístění tohoto vozu. Peugeot je bezpochyby automobilkou, která má v anketě Auto roku nejlepší formu. Za posledních 10 let si korunu odnesly modely 308, 3008 a 208.

Renault Megane E-Tech Electric

K dispozici má dva akumulátory a možný výběr mezi dvěma elektromotory o výkonu 129 a 215 koní a dojezd 186 nebo 292 kilometrů.

A poslední uchazeč? Plně elektrický crossover Škoda Enyaq iV, který se dostal do užšího výběru a předstihl dva příbuzné vozy – Audi Q4 e-tron a VW ID.4.

Zdroj: carmagazine.co.uk