Americká armáda začíná testovat plně elektrická auta. Vydrží tyto vozy náročné podmínky?

Přidat na Seznam.cz

Elektromobilita postupně proniká do všech oblastí a armáda a testy těchto vozů v náročných podmínkách nejsou výjimkou.

V tomto případě se sice jedná o americkou armádu, ale myslíme si, že se časem rozšíří i do dalších zemí. Samozřejmě také záleží na tom, jaké elektromobily jsou/budou v dané oblasti k dispozici. V obtížných a simulovaných bojových podmínkách nelze nasadit jen tak ledajaké elektromobily, ale jen ty nejschopnější. V tom mají USA výhodu, protože vyrábějí řadu odolných elektromobilů, které alespoň předstírají, že něco vydrží, jak píše server Inside EV’s.

Pokud jste uhodli, že si americká armáda vybrala k testování nový elektrický Hummer, máte pravdu. Jak jinak, že? Armáda dostala několik nabídek, přičemž jasným vítězem se stal vůz od GM s ikonickým názvem Hummer EV. Moderní verze legendárního vojenského vozidla HMMWV je zcela jiná, ale podle výrobce je stále odolná a vhodná pro daný účel. Obranná divize GM proto s potěšením oznámila, že si americká armáda vybrala právě tento model, který nyní musí prokázat svou životaschopnost v různých podmínkách.

Americká armáda uvedla, že požaduje lehké až středně těžké elektrické vozidlo, které podpoří snížení závislosti na fosilních palivech v operačním i posádkovém prostředí.

Hummer EV je velmi specifické vozidlo, které by se dalo označit za nejunikátnější elektromobil, protože svou konstrukcí připomíná spíše tank než běžný automobil. Tento model má k efektivitě, aerodynamice atd. asi tak daleko, jako já k USA. Obří tramvaj s hranatou karoserií má výkon 1000 koní a na jedno nabití by měla ujet až 480 kilometrů. Zrychlení? Dámy a pánové, z 0 na 100 km/h vystřelí tato několikatunová krabice za tři sekundy.

Velkou výhodou však je, že po 12 minutách nabíjení je tento vůz schopen ujet přibližně 160 km. Rychlost nabíjení bude při takovém nasazení klíčovým faktorem – ale k výrobě energie v polních podmínkách budete potřebovat hodně dieselových generátorů.

Zdroj: insideevs.com