Upozornění: MZV ČR varuje před metanolem v alkoholu a několikahodinovými výpadky elektřiny
Cestování do zahraničí je vzrušující kvůli poznávání nových míst i kvůli vysněným zážitkům. V některých zemích nám však může jít doslova o život. Nejedná se pouze o exotické infekční choroby. Nebezpečných situací, do kterých se můžeme v roce 2025 snadno dostat, je více.
V některých zemích není nebezpečí daleko. Nejedná se jen o Izrael, Sýrii nebo Irák. Do velkých potíží se můžete dostat i v jiných destinacích. Ministerstvo zahraničí České republiky proto na svých oficiálních webových stránkách varuje před cestováním do takových zemí. O jaké země se jedná?
Výjimečný stav v Trinidad a Tobago
V tomto turistickém ráji v Karibském moři platí od 30. prosince 2024 výjimečný stav. Důvodem k jeho vyhlášení je zvýšený aktivita organizovaného zločinu a narůstající násilí mezi gangy. Vyhlášení výjimečného stavu dává ozbrojeným složkám větší pravomoci, jako je například provádět prohlídky bez soudního příkazu nebo zadržovat podezřelé osoby až na 48 hodin bez vznesení obvinění.
Špatná bezpečnostní situace v Ghaně
Jedna z nejpřátelštějších zemí západní Afriky, kam turisti jezdí za jedinečnou kulturou i přírodou, se potýká se od konce listopadu potýká se špatnou bezpečnostní situací. Důvodem je politická situace v zemi.
Vanuatu a zemětřesení
Tato exotická země je jedním z ostrovních států Oceánie. Pyšní se tropickými lesy, savanami i korálovými útesy. Ve dnech 17. a 18. prosince postihlo hlavní město Port Vila silné zemětřesení, dosahující síly 7,4 Richterovy stupnice. Došlo k poškození klíčové infrastruktury, bylo zničeno také mnoho budov.
Úřady evidují stovky pohřešovaných i obětí. Zemětřesení postihlo téměř polovinu populace země. Rovněž byla přerušena letecká doprava do Vanuatu. Zatím nelze odhadnou, kdy dojde ke zlepšení místních podmínek.
Kuba s několikahodinovými výpadky elektřiny
Jedna z nežhavějších turistických destinací se v poslední době potýká s vážnými problémy. Loni v říjnu 2024 se nad Kubou přehnal hurykán Rafael. O měsíc později postihla východ země dvě zemětřesení. Obě přírodní katastrofy mimo jiné zhoršily ekonomickou situaci země. Došlo také k masivnímu výpadu elektřiny. Zatím se neví, kdy dojde ke zlepšení situace.
Několikahodinové výpadky elektřiny jsou na Kubě časté. Postihují celé území státu i v lednu 2025 včetně hlavního města Havany. Příčinou je zastaralá a nedostatečně udržovaná energetická infrastruktura.
Laos a otrava metanolem
Tato země si zasloužila přezdívku zapomenutý klenot Asie. Lidé tam jezdí obdivovat jedinečnou kulturu, památky i zvyky. Většina obyvatel stále žije tradičním způsobem života. Dát si v této zemi jakýkoli alkoholický nápoj není dobrý nápad. Mohlo by vás to totiž stát život.
Koncem listopadu loňského roku došlo v této zemi k několika úmrtím způsobenými alkoholickými nápoji obsahujícími metanol. Jednou z obětí byla mladá Australanka Bianca Jonesová. Po vypití alkoholu se jí udělalo špatně. Byla převezena do nemocnice v sousedním Thajsku, kde krátce na to zemřela.
„Její vyšetřující lékař uvedl, že příčinou smrti byla otrava metanolem z falešného alkoholu. Množství metanolu v jejím těle bylo vysoké, což vedlo k otoku mozku,“ řekl podle agentury Reuters thajský policejní úředník Pchattanavong Čanpchon.
Metanol se může vyskytovat nejen v místních lihovinách, může být také přidán do míchaných drinků, nabízených v místních barech. Jedná se o toxický alkohol, používaný především jako rozpouštědlo. V Laosu stále můžete narazit na alkoholický nápoj, který obsahuje tento jed.
V Gruzii probíhají demonstrace
Tato země láká turisty na svojí divokou přírodu, památky i kulturu. Gruzie v poslední době čelí zhoršené bezpečnostní situaci po parlamentních volbách. V zemi probíhají demonstrace, protestní akce. Kromě toho nepokoje zuří na území Abcházie a Jižní Osetie, autonomních republik, které jsou součástí Gruzie. Tyto republiky usilují o nezávislost, gruzínská vláda nemá jejich území pod kontrolou.
Zdroj: mzv.gov.cz, cnn.iprima.cz, idnes.cz