5 rad, co dělat, když se s autem dostanete do potíží

Přidat na Seznam.cz

Každý zažil s autem nepříjemné věci. Ať už si zabouchl klíče, natankoval nesprávné palivo nebo naboural. Poradíme vám, co v takových situacích dělat.

Do auta jste natankovali špatné palivo

Problém nastává zejména tehdy, když nastartujete a kapalina se již dostala do celého systému. Pokud si však této chyby všimnete včas, je možné zavolat servis, který vám přijede na pomoc a celou nádrž na počkání vypustí.

V případě, že jste nesprávně natankovali pouze několik litrů, doplňte do nádrže správné palivo, vozidlu by se nemělo nic stát. Natankování benzínu do nafty je ale horší. Nafta je olejovitá a benzín vysychá, takže by mohl vážně poškodit části motoru.

Klíče zůstaly v zamčeném autě, ale vy v něm nejste

Situace, která není zcela běžná, ale může se vás týkat. Pokud máte otevřené dveře a omylem stisknete tlačítko zamykání na dálkovém ovladači, může se stát, že se po zavření otevřených dveří zamkne celé vozidlo. Nezoufejte.

Existují servisy, které se specializují na otevírání dveří automobilů. Samozřejmě, že takový výjezd něco stojí, ale pokud nemáte po ruce někoho, kdo by vám přinesl náhradní klíč, je to jediná šance, jak se do vozidla dostat.

Při jízdě v bouřce se vám rozbily stěrače

Nejbezpečnější je v tomto případě zastavit a počkat, až přestane pršet. Jako pomůcku však lze použít tzv. tekutý stěrač, který je běžně k dostání na čerpacích stanicích. Nanesete ji na povrch skla, a protože odpuzuje vodu, dešťové kapky se na sklo nelepí a rychleji stékají. To je ideální, pokud s vozem jezdíte vyšší rychlostí a proudění vzduchu pomáhá vodě odtékat z vozu. Pokud vás zastihne silná bouřka, doporučujeme alespoň na chvíli zastavit a počkat, až déšť ustane.

Vaše auto se přehřívá, ale nemůžete vypnout motor

Ručička teploměru vašeho vozu se blíží maximu, ale vy stojíte nebo se pohybujete pomalu, například v dopravní zácpě. Abyste zabránili přehřátí motoru a předešli tak jeho vážnému poškození, je dobré zapnout topení a ventilátor naplno. Tím se zajistí dodatečné chlazení motoru, protože topný systém sdílí stejnou kapalinu jako chladicí systém. Nápor vzduchu ventilátoru topení působícího na radiátor topení odvádí teplo z radiátoru topení, a tím pomáhá snižovat teplotu v chladicím okruhu.

Jdete natankovat, ale nevíte, na které straně je nádrž

Střídání několika vozidel může přinést okamžik, kdy přijedete k čerpací stanici, ale nejste si jisti, kde je otvor pro nádrž. Abyste nemuseli v případě špatné strany přeparkovat na jiné stanoviště, existuje jednoduchá pomůcka. V praxi to funguje tak, že na které straně přístrojové desky je zobrazena nádrž, na té straně je nádrž ve vozidle skutečně umístěna. Vyhnete se tak situacím, kdy se u pumpy cítíte nepříjemně, když přecházíte ze stojanu na stojan.