Vyplatí se fotovoltaické panely při dnešních cenách energií?

Přidat na Seznam.cz

Všichni v dnešní době řešíme ceny energií. Můžete na nich ušetřit mnoha způsoby. Instalace speciálních panelů je jednou z možností, které máte na výběr. Pro mnoho lidí jde o automatickou věc, protože chtějí být méně závislí na elektrárně a navíc pomáhají životnímu prostředí. Vyplatí se vám ale tato investice i dnešní situaci nebo v budoucnosti?

Výhody fotovoltaiky

Vyšší náklady na energie nutí mnoho lidí, aby se uskromnili a začali přemýšlet o své spotřebě. Fotovoltaická elektrárna u vás doma by mohla hodně problémů odstranit. Právě to je hlavní důvod, proč jsou fotovoltaické panely stále velmi populární a výhodné. Pravdou je, že na nich můžete ušetřit celé jmění a stát se energeticky samostatnou domácností. Největší výhody jsou:

  • jde o zdroj zelené energie, který si může pořídit každý,
  • životnost panelů dosahuje asi 20 let,
  • návratnost investice je velmi rychlá,
  • energii můžete využívat v celé domácnosti.

Podobnou technologii můžete využít také na své zahradě. Solární sprcha je ideálním doplňkem zahrady, díky které se osvěžíte v létě. Solární sprchy na zahradu přitom využívají slunečních paprsků na ohřev vody, kterou si poté můžete opláchnout jen nohy nebo celé tělo. A podobnou techniku používají také světla na zahradu, které jsou nabíjené pomocí panelů.

Kolik můžete ušetřit?

Dříve byla návratnost investice asi 2,5 roku. S rostoucími cenami energie je to ale nyní ještě dříve. Fotovoltaický panel může ušetřit běžné domácnosti asi 10 tisíc korun za rok. Pro rodinný dům jde o 15 tisíc korun na účtech za elektřinu. A bytové domy nebo společnosti jsou na tom nejlépe. Tímto způsobem totiž mohou ušetřit desítky tisíc korun na nákladech za elektřinu.

Státní dotace vám pomohou s financováním

Velkou výhodou tohoto zdroje zelené energie jsou také dotace. Stát hodně podporuje domácnosti, aby si pořizovaly panely. A proto můžete získat téměř 50 procent z částky zpět ve formě dotace. Stačí, když se podíváte na Nová zelená úsporám a zjistíte, že u rodinných domů můžete ušetřit až 200 tisíc korun, zatímco majitelé bytových domů dokonce i miliony korun.