U Škody se chystá revoluce? Automobilka chce do vozů integrovat umělou inteligenci!

Přidat na Seznam.cz

Vypadá to, že budoucí modely Škoda Auto budou ještě více „simply clever“, než si momentálně dokážeme připustit. Důvod? V polovině letošního roku se ve výbavě objeví nový prvek a nepůjde o nic menšího než o sofistikovaného chatbota ChatGPT. Jaký bude mít přínos?

Nová dimenze simply clever

Chatbot ChatGPT je veleúspěšný jazykový model, který vyvinula společnost OpenAI. Škoda Auto si je plně vědoma jeho potenciálu a chystá se jej integrovat do své hlasové asistentky Laury. Zákazníci se tak mohou těšit na zbrusu nový zážitek z jízdy. Podle všeho by jim měla významně usnadnit každodenní život za volantem i mimo něj.

Funkce chatbota na bázi technologie Cerence Chat Pro bude k dispozici pro modely na platformách MEB GP a MQB EVO a Laura bude moct přistupovat do robustní databáze i během jízdy. Podle Klause Zellmera, předsedy představenstva společnosti Škoda Auto, posune umělá inteligence komfort cestování na další úroveň. Majitelé takto vybavených vozů dostanou neocenitelného společníka, se kterým budou komunikovat prostřednictvím handsfree.

Rozšířené funkce hlasové asistence v modelech Škoda

Nový chatbot se tedy dostane do vybraných verzí modelů Enyaq, Superb, Kodiaq a Octavia. Uživatelé nyní Lauru využívají především při ovládání infotainmentu či klimatizace, ale v blízké budoucnosti bude asistovat i při hledání odpovědí na obecné otázky. A protože se úroveň umělé inteligence průběžně zvyšuje, systém bude jistě časem poskytovat ještě užitečnější informace – například specifické údaje o vozidle.

A protože řidič při komunikaci s chatbotem nemusí sundat ruku z volantu, jedná se o další kamínek do mozaiky bezpečnější jízdy. Vždyť nepozornost řidičů, kteří se plně nevěnují řízení a hledí do displeje mobilního telefonu, stojí v průměru za každou šestou nehodou.

Pokud však na příchod umělé inteligence čekat nechcete a více vás zajímá současná produkce, nezapomeňte se podívat na cenově dostupné skladové vozy Škoda u autorizovaných dealerů.