Proč je katalyzátor v automobilu tak důležitý? Provádí se i jeho výkup

Přidat na Seznam.cz

Motorová vozidla během jízdy produkují velké množství výparů a plynů známých také jako emise. Tyto emise značně přispívají ke znečištění ovzduší. Právě z daného důvodu se stanovily emisní normy pro vozidla, přičemž každý stát má předpisy, které se danými normami řídí. I v České republice je vyžadováno, aby registrované vozidlo prošlo emisními zkouškami.

Moderní výfukový systém vozidel obsahuje celou řadu dílů, které pomáhají regulovat emise a jsou šetrnější k životnímu prostředí. Jedná se například o katalyzátor. Ten pomohl mnoha výrobcům automobilů splnit normy stanovené zákonem. Dokonce se provádí i výkup katalyzátorů, a tak za tuto součástku můžete po ukončení provozu vozidla dostat ještě nějakou korunu navíc.

Co je to katalyzátor?

Pokud chcete vědět, co je katalyzátor, potom se jedná o důležitý prvek výfukového systému. Co tedy dělá? Jakou roli hraje v automobilu?

Katalyzátor používá komoru, která mění škodlivé sloučeniny z emisí motoru na bezpečné plyny, jako je pára. Funguje tak, že štěpí nebezpečné molekuly v plynech, jež automobil produkuje, dříve, než se dostanou do ovzduší.

Katalyzátor je umístěn na spodní straně vozidla. Jestliže je tedy ve vašem hledáčku katalyzátor výkup, budete potřebovat vědět, odkud ho odmontovat. Vypadá jako velká kovová krabice, ze které vychází dvě trubky. Plyny se přivádí ze vstupního potrubí připojeného k motoru vozidla a jsou vháněny přes katalyzátor, jenž způsobí chemickou reakci, při níž se znečišťující látky rozkládají. Potom méně škodlivé plyny putují druhým potrubím, neboli výstupem, které je připojené k výfukovému potrubí vozidla.

Kdo provádí výkup katalyzátorů?

Hledáte, jaký je na výkup katalyzátorů ceník? Cena se stanovuje individuálně, a proto je dobré zaslat nezávaznou poptávku.