Proč by vás měl zajímat karbon v motoru

Přidat na Seznam.cz

Už se vám někdy stalo, že váš vůz postupně začal ztrácet výkon? Řešíte, že se vám z auta po nastartování valí spousta kouře? Máte v zimě problém nastartovat i s novou baterií? Neprošli jste na emisích? Tyto a celou řadu dalších důsledků může mít zanesení motoru automobilu karbonem.

Kde se karbon najednou bere

Ono to není najednou, karbon v motoru byl vždy, jenže dřív se hojně využívaly systémy s nepřímým vstřikováním paliva, které na usazování karbonu tolik netrpěly. Vlivem stále přísnějších ekologických limitů emisních norem se však většina výrobců motorů začala uchylovat k přímému vstřikování paliva. To je mnohem efektivnější a ekologičtější, druhá strana mince je však vyšší náchylnost k usazování karbonu na některých součástkách. Jde o uhlíkové sloučeniny, které vznikají z oleje a zbytků spáleného i nespáleného paliva, často se usazují v sacím potrubí, ventilech, pístech a pístních kroužcích, turbech a DPF. Usazeniny potom ztěžují chod motoru a způsobují celou řadu potíží. Pokud už karbonové usazeniny v motoru máte, je dobré se jich zbavit. Pokud zatím potíže nepozorujete, je ideální zavést určitá opatření preventivně.

Na co si dát pozor

Pro tvorbu karbonu je zcela zásadní olej. Motorový olej měňte častěji, než jak doporučuje výrobce. Moderní oleje mají poměrně nízkou viskozitu, snadno se zahřívají, řídnou a tvoří usazeniny karbonu. Vedle častější výměny oleje je dobré s vozem jezdit s citem, to znamená, nevytáčet do vysokých otáček studený motor a jednou za čas jej pořádně protáhnout na vysoké otáčky (samozřejmě zahřátý), třeba na dálnici. Není na škodu myslet na motor vašeho vozu z dlouhodobější perspektivy a nechat z něj karbon odstranit preventivně. Sice to jde udělat postaru, to znamená rozebrat motor a jednotlivé součástky vyčistit ručně, to se ale nevyplatí. Je to hrozná práce a navíc zdlouhavá. Zajeďte si raději na dekarbonizaci vodíkem. Je to proces na hodinu, karbon zreaguje s vodíkem a ve formě plynu odejde výfukem pryč. Tato metoda je šetrná k motoru, životnímu prostředí i vaší peněžence a funguje spolehlivě. Máme k dispozici několik poboček po celé republice, najděte si tu nejbližší a přijeďte si k nám nechat oživit i váš motor a jezděte Bez Karbonu.