Kde si ověřit platnost dálniční známky?

Přidat na Seznam.cz

O dálničních známkách se v poslední době hodně mluví, protože od prvního března se budou znatelně zdražovat. Teď je tedy ten správný čas si ověřit, jestli vám brzy nekončí platnost. Pokud vám známka platí do února nebo března, určitě si zakupte známku ještě v únoru za starou cenu, vyplatí se to.

Aktuálně, tedy za starou cenu, vás roční dálniční známka vyjde na 1500 Kč, od prvního března to však bude už 2300 Kč. Za osm stovek natankujete pár desítek litrů benzinu, tak si nezapomeňte pořídit dálniční známku ještě za starou cenu, pokud vám platnost končí v blízké době.

Kdy vám končí elektronická dálniční známka?

Doby, kdy jsme mívali dálniční známku nalepenou na předním skle a tam bylo jasně vidět, do kdy je platná, jsou už dávno pryč. Dnes se používá elektronická dálniční známka. Nikde na skle nemáte nic nalepeného. Známku si pořídíte online a tím se zapíšete do databáze majitelů dálničních známek. Tam jste uložení spolu s SPZ vašeho vozidla, což velmi usnadňuje práci policistům.

Policie nemusí platnost dálniční známky kontrolovat ručně. Místo toho má na dálnicích nainstalované kamery, které snímají vaši SPZ. Pak se v databázi automaticky ověří platnost dálniční známky pro danou SPZ.

Jak si můžete ověřit platnost dálniční známky vy? Jednoduše online. Zadáte vaši SPZ a uvidíte, jestli je pro dané vozidlo zakoupená platná dálniční známka.

Která vozidla mají dálniční známky levnější?

Přibývá automobilů s alternativním pohonem a pro majitele takových vozů máme dobrou zprávu. Pokud máte auto na zemní plyn a biometan, roční známka vás od března vyjde jen na 1150 Kč. Plug-in hybrid automobily platí 570 Kč za rok a elektromobil (bateriový nebo vodíkový) může jezdit pod dálnicích zdarma. Kontrola dálniční známka není povinná ani pro majitele historických vozidel s průkazem historického vozidla.