Jak na bezproblémové kojení? 

Přidat na Seznam.cz

Mateřské mléko je tím nejlepším, co maminka svému dítěti může dát. Obsahuje v podstatě všechny nezbytné látky, které miminko po narození potřebuje. Pokud tedy maminka může kojit, rozhodně by kojit měla. A co dělat v případě, když to nejde? 

Ještě před tím, než se definitivně rozhodněte přejít na umělou stravu, zkuste po domluvě s lékařem problémy s kojením odstranit. Ještě před tím je ale třeba stanovit jejich příčinu. 

Nedostatek mléka 

Častým problémem u novopečených maminek je nedostatek mléka. Je-li to i váš případ, snažte pít dostatečné množství tekutin a hodně odpočívat. Což se samozřejmě snadněji říká než vykonává, když se v prvních týdnech mamince dostává v průměru dvou hodin spánku denně. Do svého jídelníčku alespoň proto zařaďte hrušky a jahody a nechte si od partnera masírovat záda. Pomáhá také akupresura, aromaterapie, především masáže anýzovým a fenyklovým olejem. Z bylinek je vhodný ostropestřec mariánský, fenykl a brutnák.

Přeplněné prsy

Maminku ale může trápit také opačný problém, a to jsou naopak přeplněné prsy. V tomto případě je třeba je co nejrychleji vyprázdnit, a to ideálně samotným dítětem. Povzbuzujte ho proto, aby z postiženého prsu pilo. Jakmile se přisaje, bolest většinou odezní. 

Citlivé bradavky 

Dalším častým problémem jsou citlivé prsní bradavky. Pokud není miminko k prsu dobře přisáté, nebo maminka zvolila špatnou polohu, může při kojení pociťovat bolest. Bolavé prsní bradavky vás přestanou trápit, jakmile se miminko dobře přisaje. Ujistěte se proto, že dítě má v ústech celý dvorec bradavky a že ji má dobře vsazenu do úst. 

Zvláčňující krémy a obklady

Pro samotnou léčbu popraskaných bradavek se pak používají zvláčňující krémy a obklady Multi-Mam Compresses. Ty jsou napuštěny speciálním 1QR komplexem. Jedná se o přírodní směs na bázi aloe (pro miminko je tedy naprosto neškodná) stimulující přirozený proces hojení a neutralizující škodlivé bakterie. 

Hlavně se snažte nestresovat. Miminko vaše rozpoložení rychle vycítí a bude ve stejném stresu jako vy. Což celou situaci ještě více zhorší. Zkrátka věřte, že tyto problémy jsou dočasné. Oni totiž dočasné skutečně jsou.