Jak funguje pojištění u půjčovny aut?

Přidat na Seznam.cz

V současné době existuje hned několik variant pojištění vozidla, přičemž podmínky se odlišují v mnoha ohledech. Pojištění pronajatého automobilu funguje na trochu jiném principu než pojištění vlastního vozidla. V následujících řádcích vám prozradíme rozdíly.

Pro provozování pronajatého vozidla je nezbytné sjednat si pojištění s finančním krytím pro případ nehody a krádeže, a ještě pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě.

Finanční krytí při nehodě

Samotný název napovídá, že takové základní pojištění kryje poškození karoserie. Pojišťovny však vyžadují určitou spoluúčast, která není nijak stanovena zákonem. Záleží na tom, na jakou pojišťovnu se obrátíte, protože někde je spoluúčast stanovená procentem, jinde zase konkrétní částkou, která se pohybuje v rozmezí od 15 tisíc do 90 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že se finanční krytí pro případ nehody vztahuje pouze na karoserii, tedy nikoliv na okna, kola, respektive interiér. Nicméně je možné si sjednat na tyto části vozidla připojištění, ovšem za další poplatek.

Finanční krytí při krádeži

Dalším scénářem je krádež vozidla, nebo pokus o krádež. Autopůjčovna počítá i s takovou variantou, a proto je nezbytné mít v rámci pojištění finanční krytí pro případ krádeže. I v takovéto situaci je stanovena spoluúčast, tedy částka, kterou zaplatíte v okamžiku, kdy je pronajaté vozidlo odcizeno anebo poškozeno při pokusu o jeho krádež.

Pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě

Samozřejmě nesmíme zapomenout na pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě, jež kryje škody způsobené pronajatým automobilem někomu jinému. U pojištění odpovědnosti bývá nastaven limit pro maximální částku, kterou je možné vyplatit za škodu. Spoluúčast je nulová.

Co je zahrnuto v ceně pronájmu?

Většinou mají autopůjčovny v ceně pronájmu zahrnuty všechny výše uvedené varianty, nicméně je dobré se ujistit. Všechno by mělo být uvedeno v smlouvě o pronájmu, kterou podepisují obě strany.

Při porušení podmínek vymezených ve smlouvě o pronájmu nejsou škody hrazeny z pojištění, ale řidič je povinen zaplatit všechno z vlastní kapsy.

Připojištění

Existují ještě různá připojištění, která nejsou vyžadovaná ze zákona, takže je pouze na vás, jestli si je zaplatíte, nebo nikoliv.

Velice oblíbenou půjčovnou vozidel je JS-CAR nacházející se v Praze. Ve svém vozovém parku má celou řadu modelů, ať už preferujete nízkou cenu, nebo naopak vysoký komfort. Vybere si opravdu každý. Autopůjčovna poskytuje i kompletní servis v rámci operativního leasingu, služby pneuservisu a autoservisu. Se službami budete nadmíru spokojeni, stejně tak i s individuálním přístupem personálu. JS-CAR se stane vaší pravou rukou, zejména pokud si půjčujete vozidla často.