Francouzská červená vína jsou velice oblíbená. Co všechno byste o nich měli vědět?

Přidat na Seznam.cz

Francie je hned po Itálii druhým největším výrobcem vína, přičemž každoroční produkce činí odhadem osm miliard lahví. Víno se v této půvabné zemi vyrábí od 6. století před naším letopočtem. Francouzi jsou sice druhými největšími konzumenty vína na obyvatele, ale přesto se jim daří třicet procent vyvážet.

Bordeaux

Bordeaux je pravděpodobně nejvýznamnější francouzskou vinařskou oblastí a nachází se přímo u Atlantského oceánu, což mu propůjčuje poměrně vlhké klima. Oblast je vhodná pro pěstování odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot, z nichž se vyrábí francouzská vína červená, a taktéž odrůd Sauvignon i Semillon, která se používají naopak pro vína bílá.

Bordeaux se rozděluje na dvě části, jež vyrábí velmi odlišné styly vína. Levý břeh je vhodný pro Cabernet, kdežto ten pravý má klima a půdu vhodné pro pěstování Merlotu.

Burgundsko

Dalším velkým regionem je Burgundsko nacházející se ve východní části střední Francie. Předchozí oblast Bordeaux je známá pro rozsáhlé kopcovité vinice, ovšem Burgundsko je spíše venkovskou mozaikou, kde jsou vinice malé. I tak se v této části vyrábí jedna z nejlepších vín na světě, i když ve velmi skromném množství.

Vzhledem k vysokým nákladům na vinice je v Burgundsku velice běžné, že výrobci nakupují hrozny anebo mladá vína, která potom dopěstovávají a stáčejí do lahví.

Údolí Loiry

Jednou z nejkrásnějších vinařských oblastí Francie je údolí Loiry, které poskytuje různé klimatické podmínky, a tím pádem i rozmanitá vína. Přijdete si na své, ať už hledáte minerální bílé víno z Muscadentu u Atlantického oceánu, nebo bylinné francouzské víno červené z Chinonu na bázi Cabernet Franc.

Pokud hledáte internetový obchod, odkud byste si vybrali vybraná francouzská vína, podívejte se do pestré nabídky e-shopu Wineme.cz.