Co je to GPT-3? Umělá inteligence zasahuje i do marketingu

Přidat na Seznam.cz

Umělá inteligence je schopna jednat sama za sebe a vykonávat práci jako člověk, ať už se jedná o optimalizaci procesů v marketingu, nebo automatizaci opakujících se úkolů. Umělá inteligence je také dobrá v oblasti tvorby obsahu s jazykovou strukturou. A co takový jazykový model poháněný AI, který dokáže psát beletristické příběhy i příspěvky na sociální sítě?

GPT-3 je průlom ve světě AI, který dokáže provádět úkoly (například čtení a psaní) jako člověk. V následujících řádcích vám představíme základy tohoto jazykového modelu. Podívejte se také na první blog psaný umělou inteligencí AI.

O čem je GPT-3?

GPT-3 je nejnovější verze generativních předtrénovaných jazykových modelů, která dokáže více než jen doplňovat jednoduché věty. Společnost OpenAI představila GPT-3 v roce 2020 a umožnila vývojářům používat beta rozhraní API a model vyzkoušet, a tak se GPT-3 stal přes noc obrovským hitem ve světě umělé inteligence.

Model se 175 miliardami parametrů byl vycvičen nesupervisovaným způsobem. Po analýze 570 GB textových dat dokáže psát beletristické příběhy i kód, odpovídat na otázky, připravovat texty a provádět překlady. GPT-3 je obzvláště dobrý v psaní zpravodajských článků, takže je náročné je odlišit od textů vytvořených člověkem.

Jak GPT-3 funguje a kde ho použít?

Protože je GPT-3 neřízený učící se model, shromažďuje všechny informace o jazycích z velkého množství neoznačených dat.

Při učení pod dohledem modely pochopí, jak jazyky fungují, a to na základě zpracování sad označených dat, které obsahují vstupy a požadované výstupy. Při neřízeném učení modely analyzují nestrukturovaná data a samy vyhledávají správné výstupy.

Vzhledem k tomu, že trénovací data neobsahují žádné požadované odpovědi, musí GPT-3 předpovědět správnou odpověď na základě jiných souvětí v textu. Místo toho, aby GPT-3 zkoumal pouze slova a jejich definice, chápe použití každého slova v kontextu určitého textu.

GPT-3 také dokáže napsat kód podle jednoduchého popisu textu. Chcete-li například vytvořit tlačítko Kontaktujte nás ve tvaru srdce, stačí vysvětlit své požadavky pomocí základního textu a GPT-3 to zvládne za vás.

Tento jazykový model může být velkým pomocníkem pro zjednodušení procesu vývoje. Zvládne klasifikovat rozsáhlé datové sady obrázků do kategorií a provádět jednoduché návrhové úlohy, díky čemuž se specialisté mohou soustředit na strategičtější činnosti.

GPT-3 využívá i služba PISALEK AI. Tvorba textů je tak mnohem jednodušší a rychlejší.