Zbytečná oprava až za 50 tisíc. Mechanik si vydělává majlant na blbosti českých řidičů v zimě
Je logické, že v zimě se snažíme o naše auta co nejvíce pečovat a vyhýbat se potížím s námrazou. Někdy však pomůže zcela jednoduchá věc, a to být v předstihu před potencionálním rizikem, jakým jsou například prasklá zrcátka.
Vyhřívání zrcátek v zimě patří mezi skvělou funkci moderních automobilů, která vám může ušetřit čas. Po nasednutí do auta ráno ji totiž jednoduše zapnete a zbavíte se námrazy rychlostí blesku. Zrcátka nemusíte složitě škrábat a odmrazovat vlastnoručně.
Dobrý sluha, ale špatný pán
Avšak pozor. Majitel autoservisu nám prozradil, že v zimním období k němu jezdí řidiči právě s prasklými zrcátky. Je totiž skvělé je zapnout při startování a urychlit tak rozmrazování skel, ale horší to je, když tuto funkci zapomenete při jízdě vypnout. Jakmile byste totiž zastavili a sáhli na ně, budou vyloženě horká. A tady nastává problém.
Opravě za desítky tisíc korun se můžete vyhnout
Jisté je, že mnoho řidičů a řidiček zapomene funkci vyhřívání zrcátek za jízdy vypnout. Nebo si jednoduše neuvědomují, že to mají udělat, aby zrcátka nepraskla. „Je pravda, že odmrazení skla je věcí několika desítek vteřin, taky jsem to nikdy neměl zapnuté permanentně,“ přispěl do diskuze na toto téma uživatel Maverick na serveru forum.skodahome.cz. A my mu dáváme za pravdu!
Pokud totiž při jízdě necháte zapnutou tuto funkci permanentně, mohou zrcátka doopravdy prasknout. A oprava je velice nákladná. Samozřejmě ji nelze odložit, protože bez funkčních zrcátek jednoduše v provozu nemůžete fungovat. Ačkoliv záleží na typu a značce vašeho auta, počítejte s částkou 10 000 Kč za výměnu jednoho prasklého zrcátka. Během jednoho dne byste tak museli vydat 20 000 Kč jen kvůli vlastní neznalosti nebo zapomnětlivosti. A to je pouze průměrná částka. Ta může být ve skutečnosti mnohem vyšší.
O prasklých zrcátkách se toho příliš nedočtete, ačkoliv riziko je vysoké
Pravdou je, že prasklá zrcátka z důvodu permanentně zapnuté funkce vyhřívání příliš webů nezmiňuje. My sami tuto informaci dostali od majitele autoservisu, který nás chtěl tímto varovat před nákladnou opravou. Přesto je riziko této nepříjemnosti (zejména v lednu a zimě 2025) velmi vysoké.
Jak tedy odmrazit auto v zimě za pár sekund?
Můžete vzít do rukou škrabku a pokud nemáte hluboko do kapsy, pořídíte si vyhřívanou nebo elektrickou škrabku v ceně několik stovek korun. Za ty nejlepší modely zaplatíte i více než tisíc korun. Nebo na to půjdete chytře, a to včasnou prevencí. Jednoduše své auto nenecháte zamrznout.
Běžte na to chytře a nenechte své auto zamrznout
Než půjdete z auta večer domů, zakryjte čelní sklo a právě také zrcátka speciální plachtou. Pokud nebudete šetřit, zjistíte, že fólií zamezíte ulpívání sněhu, námrazy nebo ledu na místech, která byste museli ráno složitě seškrabovat. Zároveň ušetříte své stěrače, které nebudete zbytečně opotřebovávat vrstvou ledu.
Dalším tipem je použití rozmrazovačů na všechna místa vozu, kde je lze aplikovat. A to již večer. Dejte speciální přípravek na zámky, skla, zrcátka a všude, kde víte, že vám absence námrazy a ledu ušetří čas ráno.
Mějte po ruce tyto vychytávky
Abyste byli na cestách autem v zimě v klidu, mějte vždy v kufru připravené speciální vychytávky, které vám mohou přijít kdykoliv vhod. Jsou to zejména startovací kabely, sněžné řetězy, lopatka, smeták a samozřejmě také, na začátku článku zmiňovaná, škrabka na led. Jeden nikdy neví.
Server CNN.com navíc v zimě doporučuje: „Udržujte svůj vůz ve správném provozním stavu kontrolou topení, brzd, brzdové kapaliny, zapalování, nouzových blinkrů, výfuku, oleje a baterie.“
Co rozhodně v zimě nedělat?
Nikdy v zimě nepolévejte zmrzlé auto teplou nebo snad dokonce horkou vodou! Ačkoliv to zní lákavě a logicky, opak je pravdou. Použitím horké vody na zmrzlé auto můžete způsobit právě prasknutí skel a ještě větší námrazu, než jaká byla na vašem voze doposud. A to přece nikdo z nás nechce, že?
Rozhodně nespoléhejte na to, že sníh a námraza z vašeho auta jednoduše spadnou při jízdě. K tomuto tématu ještě přidáváme radu por. Mgr. Markéty Johnové z oficiálního webu Policie ČR: „Před jízdou odstraňte sněhovou vrstvu a led z celého povrchu vozidla, včetně námrazy na sklech oken. Očištěné pouze čelní okno k řádnému výhledu vskutku nepostačí. Zamlžení či námrazu zevnitř skel odstraňte ještě před započetím jízdy a nespoléhejte se na „rychlé ofouknutí“ ventilátorem během jízdy.“
Zdroje: autorský komentář, edition.cnn.com, almanac.com, policie.cz