Řidiči, kouřit při řízení je zakázáno. Připravte se na mastné pokuty, pokud zákon porušíte
Pokud vykouříte ve stojícím vozidle jednu jedinou cigaretu, stane se z něho v podstatě plynová komora. Koncentrace škodlivin ve vzduchu bude asi 11x vyšší než v baru v době, kdy se smělo kouřit v hospodách. Ani v jedoucím vozidle to není o moc lepší. Množství škodlivin bude i tak 7x vyšší.
Mnozí řidiči to samozřejmě řeší tak, že si otevřou okénko. Kouř vyfukují ven a cigaretu drží ven z vozidla. Přesto se však kouř do vozidla dostane. A i s největší opatrností ho bude ve vzduchu o dvě třetiny více než v zakouřené místnosti. Kouřit ve vozidle proto není zrovna rozumné. Nehledě na to, že kouření za volantem může být také nebezpečné. „Ovládání cigarety s sebou nese spoustu nežádoucího rozptylování řidiče,” uvádí web autoklub.cz.
Kouřit před dětmi? Nepřípustné!
Je jasné, že vdechování kouře s cigaret není vhodné pro nikoho, zvláště pak pro děti. U opravdu malých dětí se po vdechování kouře projevuje riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí dítěte, zánětu středního ucha, astmatu a dalších onemocnění. „U dětí, které jsou při přepravě pravidelně vystavovány cigaretovému kouři, hrozí ve srovnání s jejich vrstevníky přepravovanými bez doprovodu cigaretového dýmu až šestkrát vyšší pravděpodobnost, že se samy v budoucnu stanou aktivními kuřáky,“ varuje Libor Budina z Autoklubu České republiky.
Řada státu proto sáhla po přísném opatření. Zakázala kouření ve vozidle při přepravě dětí nebo mladistvých. V Itálii je zakázáno ve voze kouřit nejen při přepravě dětí, ale také těhotných žen. V Anglii pak nesmí kouřit řidič ani nikdo jiný, pokud je ve voze osoba mladší 18 let. Podobné je to ve Skotsku. Za volantem si nezakouříte ani v Irsku, pokud povezete děti. Před dětmi ve voze nelze kouřit také ve Francii, na Kypru nebo na Maltě. Liší se však horní věková hranice. Za porušení pravidel země stanovily poměrně vysoké pokuty.
Kouření za volantem v Čechách
Zapálit si cigaretu během řízení v Čechách zakázané není. Žádný právní předpis ho však ani nepovoluje. Co to tedy znamená? Pokud by došlo k nehodě a policie by zjistila, že jste kouřili, můžete být potrestáni. Zapálená cigareta totiž může vést k nepozornosti a ta potom právě k dopravní nehodě. Zakázané je také kouřit v prostoru čerpací stanice pohonných hmot. V tomto prostoru by ve voze neměl kouřit řidič ani nikdo jiný. Ostatně na čerpací stanici nelze zacházet s otevřeným ohněm.
Zákaz kouření v České republice platí při řízení motocyklu a kouřit by neměli ani cyklisté při jízdě. Dále je zakázané, aby kouřil řidič taxislužby ve chvíli, kdy přepravuje osoby. Bez cigaret se musí obejít také šoféři hromadné dopravy. V tomto případě nelze ve vozidle kouřit ani ve chvíli, kdy mají řidič přestávku na konečné. Kouřit za volantem mají zakázáno také policisté, hasiči nebo plynaři. Tedy pokud jsou ve službě. V civilu samozřejmě za volantem svého soukromého vozu kouřit smějí.
Pokuta hrozí i tak
Mnozí lidé, kteří kouří za volantem vyhazují nedopalky z okénka. Nechtějí si vajgly nechávat uvnitř vozu, protože nepříjemně zapáchají. To však zákon zakazuje. Za vyhazování nedopalků z jedoucího auta můžete dostat až dvoutisícovou pokutu. Jak je tedy možné, že to stejně dělá prakticky každý? Je to jednoduché. Policisté by viníka museli chytit při činu. Zajímavé však je, že ve městech lze narazit i na městské předpisy. Praha trestá odhazování nedopalku tisícikorunovou pokutou. Ve Vídni je to 26 tisíc korun.
Je tedy vhodné si rozmyslet, zda budete z okénka jedoucího nebo stojícího vozidla nedopalky vyhazovat. Především ve městech. Mohlo by vás to vyjít opravdu draho. A zda je vůbec rozumné si za volantem zapalovat cigaretu. Pokud nechcete slyšet na zdravotní rizika, pak byste se měli zamyslet alespoň nad bezpečností. Bylo by zbytečné havarovat jen kvůli jedné zapálené cigaretě, nebo ne?
Zdroj: autoklub.cz, zakonyprolidi.cz, portalridice.cz