Pojišťovna vám neproplatí škodu na autě. Stačí nemít zimní výbavu
Zima udeřila v plné parádě, všichni už bychom měli mít připravená auta na sníh a ledovku. Jeden z nejdůležitějších kroků je příprava zimních pneumatik.
Protože zimní pneumatiky jsou velmi důležité pro bezpečnost celé posádky vozu. Zimní pneumatiky jsou vyráběny z měkčí směsi, která je klíčová při nízkých teplotách, protože díky její pružnosti pneumatiky více přilnou ke sněhu, ledu a mokré silnici.
Dále mají zimní pneumatiky speciální lamely a dezén, které zvyšují trakci a zároveň zkracují brzdnou dráhu, což je v zimním počasí nezbytné.
Bez zimních kol ani ránu
Navíc v České republice od 1. listopadu do 31.března je povinnost mít obuté zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledovky nebo námrazy. Ale obecně se říká, že by se měli obout jakmile dlouhodobě klesne teplota pod sedm stupňů Celsia.
Při takhle nízkých teplotách ztrácejí letní pneumatiky své vlastnosti a výrazně se zvyšuje riziko smyku.
Aby vám zimní pneumatiky vydržely, co nejdéle a plnily dobře svou funkci, je důležité kontrolovat tlak pneumatik, který ovlivňují nízké teploty. Také byste měli mít pneumatiky správně vyvážené, abyste předešli nerovnoměrnému opotřebení.
Neměli byste v žádném případě zapomenout na hloubku dezénu, kdy minimální hloubka zimního dezénu je 4 mm. Tato hloubka dezénu na zimních pneumatikách je daná zákonem a pokud byste ji měli menší, neprojdete při kontrole na STK.
Pojišťovna vám nemusí proplatit škodu
Navíc vám hrozí pokuta při běžné silniční kontrole a v případě nehody vám pojišťovna neproplatí škodu. Taková pokuta se může vyšplhat až do výše do 10 000 Kč a navíc ještě můžete dostat zákaz řízení až na jeden rok.
Hloubka dezénu
Jak zjistíme hloubku dezénu? Buď si ji necháte přeměřit v každém pneuservisu či autoservisu, ale zvládnete to jednoduše sami. Pneumatiky bývají nejvíce opotřebené zhruba 4 cm od bočnice, ale vždy je nejlepší změřit pneumatiku na několika místech.
Hloubku dezénu jednoduše změříte tzv. hloubkoměrem, ten představuje jeden z nejpřesnějších způsobů měření. Ke všemu je to velmi snadné.
Pokud ale hloubkoměr nevlastníte, jde hloubku dezénu zkontrolovat i pomoci tzv. indikátorů opotřebení, nebo-li kontrolními body, které jsou již na pneumatice, a pokud se se vzorkem srovnají na jednu plochu, tak je pneumatika již opotřebená a je potřeba ji vyměnit.
Jestli si nejste jistí, kde tyto indikátory hledat a nevlastníte hloubkoměr, ale raději byste své zimní pneumatiky zkontrolovali, tak vám na to vystačí i mince, kterou jistě máte v peněžence!
K tomuto jednoduchému měření vám stačí desetikoruna. Tu zasuňte do vzorku a hranicí pro 4mm hloubky dezénu je linka, která prochází na desetikoruně symbolem „Kč“ v dolní části pod rytinou hradu. Když tuto linku nevidíte, vaše hloubka dezénu je v pořádku, ale pokud je vzorek pod touto linkou, je potřeba vaše pneumatiky vyměnit okamžitě.
Zimní pneumatiky nejsou otázkou pouze dodržení zákona, ale především jde o vaši bezpečnost a všech s kým jedete ve voze. Zimními pneumatiky nechráníte pouze sebe, ale i ostatní účastníky dopravního provozu. Proto opravdu nepodceňujte kvalitu zimních pneumatik a buďte na sníh, led a námrazu včas připraveni.
Zdroje: autozive.cz, policie.cz, policie.cz II