Natural 95 je pro většinu vozů dostačující, proč ale tankovat Natural 98

Přidat na Seznam.cz

Vlastníci vozů s benzinovými motory mohou na čerpacích stanicích běžně natankovat dva základní typy paliv, a to Natural 95 a Natural 98. Hlavní praktický rozdíl mezi nimi je odolnost proti klepání motoru při spalování. Právě Natural 98 je palivem, který je stabilnější a vůči tomuto klepání i odolnější, píše server Testy ojetin.

Výhoda paliv s vyšším oktanovým číslem je jejich aditivace. Ta je totiž v porovnání se základními palivy bohatší. Odborníci se ale shodují na tom, že Natural 95 je pro většinu vozů dostačující. Převážná většina řídících softwarů v moderních vozech je totiž standardně nastavena tak, aby provoz s 95oktanovým benzinem pohodlně zvládala.

I odborníci ze serveru Auto Živě uvádějí, že tankování Naturalu 98 vašemu vozu s benzinovým motorem neuškodí. Spotřebu ani výkon to ale příliš nezlepší. Motor by však mohl zůstat čistější a zdravější, čímž by se mohla prodloužit i jeho životnost. Nutné to však není.

Pokud ale máte starší či sportovní vůz, zbystřete. Rovněž zpozorněte ve chvíli, pokud máte jako předepsané palivo BA98. V takové situaci můžete Natural 95 můžete použít jen nouzově.

Zdroj: Testy ojetin, Auto Živě