Každý den slyší 90 % Čechů tento otravný zvuk. Přestože nemusí, stačí udělat tuto věc
Většinu české populace otravuje každý den zvuk, který ale poslouchat nemusí, lze ho totiž snadno vypnout. Přesto většina lidí tento zvuk raději ignoruje a pokračuje v jeho poslechu.
Je fakt, že lidé často raději ignorují nepříjemné zvuky, než aby je odstranili. K tomu dochází hned z několika důvodů, které souvisí s několika faktory. Mozek má schopnost přizpůsobit se opakujícím se podnětům, které postupně přestane aktivně vnímat a jednoduše si na ně zvykne.
Dalším faktorem je pohodlnost, která převyšuje nad tím, aby člověk vyvinul aktivitu k odstranění nepříjemného zvuku. V neposlední řadě lidi často ani nenapadne, že by měli nad situací kontrolu a zvuku se mohli zbavit. Proto se s ním jednoduše smíří.
Na co přesně otravný zvuk, který denně slyšíme, upozorňuje?
Taky vás štve, když nasednete do auta a než se stihnete připravit k jízdě, posloucháte nepříjemný zvuk, který vám připomíná, abyste se pásem zajistili? Tento problém trápí nespočet řidičů, kteří často ani neuvažují nad tím, že by bylo možné se nepříjemného zvuku zbavit.
Zvuková signalizace pro zapnutí bezpečnostních pásů je dnes standardní součástí moderních automobilů. Připomíná řidičům, aby se připoutali, což je nejen povinnost ze zákona, ale také jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků. Zvuk může být sice obtěžující, přesto ho většina Čechů ignoruje a ani se ho nesnaží zbavit, protože nevědí, že mohou.
Z jakého důvodu je zvuková signalizace tak obtěžující?
Zvukové upozornění na nezapnuté bezpečnostní pásy je záměrně navrženo tak, aby nebylo příjemné a přitáhlo pozornost cestujících.
- účelem zvuku je přimět řidiče a spolujezdce, aby si okamžitě všimli nezapnutých bezpečnostních pásů
- zvuk působí urgentně a spoléhá na nastavení lidského mozku, který reaguje rychleji na vysokofrekvenční, nepřetržité a nepříjemné zvuky, které vyvolávají pocit naléhavosti
- signalizace se snaží vyvolat okamžitou reakci, pocit, že musíme okamžitě reagovat, aby se nám ulevilo
- zvuk varovného signálu je záměrně navržen tak, aby byl, při dlouhodobějším poslechu, nesnesitelný a eliminovala se tak možnost, že si na něj řidič a spolujezdci zvyknou
Proč si na zvuk raději zvyknout?
Ačkoliv signalizace, která upozorňuje na nezapnuté bezpečnostní pásy, může mnoho lidí rozčilovat, má své opodstatnění. Jedná se o zásadní bezpečnostní opatření, které zachraňuje ročně stovky životů, protože nepřipoutaným pasažérům hrozí mnohem vyšší riziko vážného zranění při dopravní nehodě, a dokonce smrt.
Pokud nechcete o tento bezpečnostní prvek přijít, stačí udělat jediné, pravidelně se připoutávejte ihned poté, co usednete do vozidla. Zabráníte tak spuštění signálu a zároveň neohrozíte svou bezpečnost.
Jak signalizaci nezapnutých pásů vypnout?
Pokud jste se přece jen rozhodli, že už vás zvukový signál pro zapnutí bezpečnostních pásů nebaví poslouchat, můžete se ho zbavit. Stačí k tomu podniknout pár jednoduchých kroků. Uvědomte si ale, že vypnutí signalizace týkající se pásů může ovlivnit funkci dalších bezpečnostních prvků ve vozidle, jako jsou například airbagy.
- použijte speciální univerzální vypínače zvukové signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů „STOP alarm“, které simulují zapnutý pás
- odpojte konektor pod sedadlem (tento krok vyžaduje znalosti a je vhodné se obrátit na zkušeného automechanika)
- deaktivujte signalizaci pomocí diagnostiky
- nechte signalizaci vypnout přímo u výrobce svého automobilu
Ať už máte v plánu otravný zvuk, který vás upozorňuje na nezapnuté pásy, nebo ne, mějte na mysli jednu otázku. Skutečně si, bez signalizace, vždy vzpomenete na zapnutí pásů?
Nejen, že vás může tento bezpečnostní prvek ochránit před zranění nebo dokonce smrtí, ale také vám ušetří spoustu peněz. Zákon totiž nezapnutí pásů při jízdě trestá pokutou od 2 000 Kč do 5 000 Kč. Kromě toho můžete ztratit také 3 body. Jakmile přijdete o všech 12, bude vám odebrán řidičský průkaz.
Zdroje: portalridice.cz, tymbezpecnosti.cz, auto.motosaller.cz, levnepneu-online.cz, denik.cz