Lexus RC F Takumi Edition je řemeslný klenot. Dostane se i do Česka

Přidat na Seznam.cz

Lexus RC F Takumi Edition je model speciálně sestavený řemeslníky Takumi. Ti mají dlouholeté zkušenosti a jsou speciálně vyškolenými techniky, kteří zaručují nejvyšší kvalitu montáže a povrchové úpravy. Každé kupé bude mít na dveřích řidiče identifikační štítek z limitované edice a také specifický kryt ostrého atmosférického motoru 5,0 l V8 s logem mistra Takumi. Zajímavostí je, že RC F Takumi bude vyrobeno pouze v 15 kusech a pouze pro tři země! Velká Británie, Česká republika a Slovensko. Věřili byste tomu?

Svět automobilů zná desítky sběratelských modelů. Některých jsou stovky, jiných desítky. Přesto je obtížné, ba nemožné se k nim dostat. U nás by tomu mohlo být přece jen jinak. Zkratka RC v názvu kupé, které vzniklo jako sportovnější verze Lexusu IS, znamená Radical Coupé. Popravdě řečeno, běžné verze nejsou radikální ani náhodou a na slovo radikální je lepší zapomenout.

Pokud však mluvíme o modelu RC F, je to úplně jiná věc. Zde se speciálně od počátku třetí dekády dá hovořit o radikálním voze. Pod kapotou má jeden z posledních dostupných atmosférických motorů V8 na světě. Ještě radikálnější je verze RC F Track Edition. A vrcholem nabídky, i v rámci pomalého loučení s Lexusem RC, je speciální edice. Její dostupnost je naplánována na začátek léta 2023. Následující novinka je však velmi překvapivá. Edice Takumi je určena pouze pro 3 země a Česko je mezi nimi! Edice bude vyrobena pouze pro evropské zákazníky, a to v omezeném počtu 15 exemplářů.

Ty budou velmi překvapivě v prodeji pouze v České republice, Velké Británii a na Slovensku. Lexus RC F Takumi edition je triviálně vylepšená edice RC F Track Edition, která se na uzavřených tratích cítí velmi dobře. Dá se snad hovořit o sběratelském voze. Zvláště v době, kdy lze počet atmosférických osmiválců na evropském trhu spočítat na prstech jedné ruky.

Takumi Edition je odlehčený Lexus RC F Track Edition

Pro zlepšení jízdních vlastností má Track Edition pozměněnou aerodynamiku vpředu i vzadu ve prospěch menšího vztlaku vpředu a určitého přítlaku vzadu, až o 80 kg nižší pohotovostní hmotnost a adaptivní podvozek upravený pro časté používání na okruzích. Pod kapotou se nachází obdivovaný atmosférický osmiválec 5,0 l o výkonu 341 kW/464 koní, o jehož vyladění se postarali specialisté Yamahy, a to i v oblasti velmi typického pronikavého zvuku.

Potěšení za volantem znásobuje pocit z plynulých otáček a s nimi spojené síly a výkonu. Ten je podtržen vylepšeným zvukem, který je dán pečlivým vyvážením hmotnosti pístu a ojnice v kombinaci s rozprašováním paliva duálního systému přímého i nepřímého vstřikování.

Neúprosná pozornost věnovaná detailům

Pozornost věnovaná detailům a nekompromisní snaha o dokonalost se projevuje manuálním vymezením ozubených kol s přesností na 0,01 mm v přesně nastaveném samosvorném diferenciálu Torsen.

Vzácnost a kultivovanost modelu RC F Takumi Edition předznamenává výrazný odstín karoserie. Titanium Carbide Grey kombinuje tvrdost titanu s neutrální středně světlou šedí a tlumeným tónem, který jemně odkazuje na pokrevní příbuznost se závodními vozy a nechává vyniknout poutavému vzhledu tohoto provedení.

Evropští zákazníci nebudou muset dlouho čekat, až si budou moci vyzkoušet RC F Takumi Edition, který kombinuje vynikající řemeslné zpracování s opojnými jízdními schopnostmi sportovního vozu. Výroba a montáž modelu Takumi probíhá od ledna a první dodávky jsou naplánovány na začátek léta 2023. Cena pro český trh bude od 2 599 999 Kč.

Zdroj: redakce, Lexus ČR