Lada Duster se možná stane skutečností. Rusové nahradí logo Renaultu svým vlastním

Přidat na Seznam.cz

Na východ od ruských hranic se dějí věci. Jak prozradilo ruské ministerstvo průmyslu a obchodu, společnost AvtoVAZ Togliatti má šanci převzít výrobu Renaultu Duster z moskevského závodu do svého závodu v Togliatti a nahradit všechna loga Renault na voze domácí značkou Lada, píše server Lada Online.

Jako mávnutím kouzelného proutku vznikne Lada Duster. Rusko se údajně dohodlo se společností Renault na této otázce. Otázkou však zůstává, kdy k tomu dojde doopravdy. Terénní Duster je bezpochyby jedním z nejúspěšnějších globálních modelů na světě. Jeho prodeje neustále rostou a jeho celosvětovou popularitu mu závidí všechny automobilky na světě. Není překvapením, že se prodává pod několika značkami a na kapotě nese loga značek Dacia, Nissan a Renault.

Zdá se však, že současný válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku zamíchaly kartami a v koncernu Renault-Nissan pořádně zamíchaly kartami. Pod politickým tlakem musel Renault opustit ruský trh a vzdát se všech svých výrobních aktivit v Rusku. V současné době se řeší, co bude dál, ale jisté je, že Renault, alespoň prozatím, z ruského trhu odchází. Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu však prozradilo, že Duster nekončí.

Z Moskvy do Togliatti

Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu odhalilo svůj plán na zachování velmi populárního modelu Duster při životě a zároveň se vypořádalo s odchodem Renaultu z ruského trhu. „Rád bych zdůraznil, že můžeme pokračovat ve výrobě modelu Renault Duster přímo na linkách společnosti AvtoVAZ. S tím rozdílem, že po dohodě s Renaultem nahradíme loga Renault na voze logy Lada,“ potvrdil Denis Pak z ministerstva průmyslu a obchodu. Uvedl také, že výroba bude kompletně přesunuta z Moskvy do Togliatti. Podle ruských médií se spekuluje, že Lada Duster dostane místo motorů Renault ruský motor VAZ 21179 (1,8 l).

Zajímavé však je, že AvtoVAZ zatím nic takového nepotvrdil. Celá operace vyžaduje značné finanční i technologické prostředky. Myslet si, že se tak stane před rokem 2024, je údajně velmi naivní. Faktem však je, že Rusové nechtějí o Duster přijít, ale jeho výrobní závod v Moskvě přechází z Renaultu pod zahraniční vedení a provoz továrny je třeba rychle řešit. Že by nakonec přece jenom vyrobila Lady Duster?

Zdroj: lada.online