Elektromobily poškozují silnice rychleji než auta se spalovacím motorem, tvrdí vědci

Přidat na Seznam.cz

Podle studie britských vědců ničí elektromobily silnice dvakrát rychleji než benzinové a naftové vozy, což může zhoršit současnou krizi výmolů na ostrovech.

Vědců z univerzity v Leedsu zjistili, že průměrný elektromobil zatěžuje silnice 2,24krát více než obdobný vůz na benzin a 1,95krát více než vůz na naftu. Tento poměr je ještě vyšší u velkých elektromobilů, které mohou vést k 2,32krát většímu poškození silniční infrastruktury.

Analýza porovnávala 15 populárních elektrických vozidel s jejich benzinovými protějšky a odhalila průměrný rozdíl v hmotnosti 312 kilogramů. Vyšší hmotnost elektromobilů lze přičíst především jejich těžkým bateriím, které mohou vážit až 500 kilogramů.

Při provádění studie byl použit takzvaný „vzorec čtvrté mocniny“ – metoda, kterou používají dálniční inženýři a vědci k posouzení poškození povrchu vozovky způsobeného těžkými vozidly. Podle odborníků se při zdvojnásobení zatížení náprav vozidla může dopad na degradaci povrchu vozovky zvýšit až 16krát.

Informace přichází v době, kdy Velká Británie zažívá krizi výmolů a na jejich zaplnění je podle odhadů potřeba 12 miliard liber, v přepočtu cca 329 miliard Kč. Podle odborníků mohou elektromobily také způsobit vážné škody na parkovištích – zejména na starších stavbách.

Zdroj: The Telegraph, redakce