Chlapácký traktor a legenda československých polí. Zetor Crystal slaví 55 let

Přidat na Seznam.cz

Kdo by neznal legendární Zetor Crystal? Velký traktor, který kdysi hýřil barvami každého zemědělce, uchvátil nejednoho muže či chlapce a ukázal, že Československo umí postavit traktor světové úrovně. Poprvé se na scéně objevil už v roce 1968 a své legendární jméno získal podle kabiny připomínající křišťál. Z ní měla obsluha dokonalý výhled na všechny strany a zároveň celé okolí mohlo obdivovat, kdo měl tu čest v novém rychlém a výkonném Zetoru zrovna sedět.

Přestože Zetor ve své historii vyrobil několik nezapomenutelných traktorů, Zetor Crystal zůstává bezpochyby jeho největší legendou. Byl to právě on, kdo po dlouhá léta definoval vzhled správného „chlapského“ traktoru a přitahoval k technice i lidi, kteří neměli pro traktory žádné využití. Zejména pozdější výkonné verze s Crystalem na dlouhé přídi představovaly jakousi traktorovou „noblesu“ a pomyslný vrchol.

Crystal byl prvním představitelem unifikované řady II. A do sériové výroby jej Zetor zavedl přesně před 55 lety. Reagoval tak na potřebu vysoce výkonného traktoru a při jeho vývoji spolupracoval s polským závodem Urus. Základní konstrukci, stejně jako všechny únavové a výkonové zkoušky (včetně úprav a modifikací) však provedlo československé oddělení v Brně.

V roce 1968 se základem stal Crystal 8011 s vodou chlazeným vznětovým čtyřválcem ve výkonové třídě 75-80 koní. Ekonomika si vyžádala verzi s pohonem všech kol, a tak pro těžké práce přišla verze s pohonem obou náprav, Crystal 8045. Traktor zaujal nejen vyspělou konstrukcí, ale také velmi originálním designem z pera Otakara Diblíka. Vyznačoval se křišťálovou kabinou s vynikajícím výhledem do všech stran.

Těžká váha

V roce 1975 se na scéně objevil první šestiválcový Zetor Crystal 12011 s výkonem až 120 koní. Byl to první šestiválcový model Zetoru a právě tento model přilákal za volanty traktorů „správné chlapy“. Verze Crystal 12045 s pohonem dvou kol byla obzvláště imageově zajímavá. Nicméně až v roce 1980 Zetor nasadil na silnice to „nejlepší“ v podobě supervýkonného modelu Crystal 16045, vyladěného na 160 koní, který se stal doslova modlou a vlajkovou lodí Zetoru.

V roce 2015 se Zetor rozhodl oprášit legendární jméno a vrátil do nabídky model Crystal. Na scéně se objevil šestiválcový traktor o výkonu 162 koní, který nyní disponuje moderní převodovkou ECO 40, přední nápravou s nezávislým zavěšením, multifunkčním panelem v kabině, moderními bezpečnostními systémy a podle Zetoru konstruktéři zachovali i jeho typicky nízké provozní a údržbové náklady.

Současný Zetor Crystal HD 170 je poháněn šestiválcem Deutz (TCD 6.1 L6) o objemu 6,1 litru, maximálním výkonu 125 kW (170 koní), točivém momentu 740 Nm a výkon posílá na všechna kola prostřednictvím převodovky ECO 40 (30 vpřed/30 vzad).

Zdroj: redakce – autorský článek, Zetor