Armádní Humvee dostal nástupce. Podvozek má z civilního Hummeru EV a disponuje elektromotorem

Přidat na Seznam.cz

Americké akční filmy možná brzy obohatí nový čtyřkolový hrdina. Legendární Humvee, symbol americké armády, dostane moderního nástupce. Pochází z dílen GM Defense pod křídly General Motors, je poháněn až třemi motory a má odolnou platformu chránící obrovskou trakční baterii. Kvůli svému operačnímu dosahu spaluje elektřinu i naftu a jeho pohonná jednotka má více než 1 000 koňských sil.

Nový vojenský speciál postavila společnost GM Defense podle racionální receptury a způsobem, který by v případě potřeby umožnil jeho rychlou výrobu ve velkých sériích. Právě tento aspekt je prý důležitý pro únavový typ vojenských konfliktů, kdy je rozhodující nejen technická úroveň a bojeschopnost techniky, ale také možnost její rychlé a průběžné obměny na frontové linii.

Nové vozidlo eMCV (Electric Military Concept Vehicle) si proto vypůjčilo pohonnou jednotku a podvozek z civilního Hummeru EV. Vše bylo samozřejmě upraveno tak, aby lépe odolávalo mechanickému namáhání.

Tichý a nenápadný

Pancéřováním je chráněna také 24modulová trakční baterie s kapacitou 212 kWh dodávající energii 2 trakčním elektromotorům s blíže nespecifikovaným výkonem. Aby měl vojenský speciál větší dojezd, nese pod kapotou také dieselový generátor o výkonu 12 kW, který je schopen akumulátor dobíjet.

Díky tomu má elektromobil dojezd 480 km a možnost využívat dieselový motor k pomalému dobíjení baterií během taktických přestávek. GM Defense přiznává, že nejde jen o ekologii, ale také o schopnost pohybovat se tiše a nenápadně během nasazení v ostrém konfliktu.

Speciál je zatím ve fázi testování prototypu, ale vše nasvědčuje tomu, že se jedná o finální testování a nakonec se dostane do flotil různých armád. V současné době se o něj uchází několik výrobců, přičemž všichni jdou podobnou cestou, tj. úpravou civilních vozidel.

Zdroj: redakce, Breaking Defense