Znáte tuto metodu? Zvyšuje bezpečnost silničního provozu, zachrání nejednoho cyklistu a nic nestojí

Přidat na Seznam.cz

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Řidiči by měli věnovat zvláštní pozornost bezpečnosti cyklistů nejen při jízdě, ale také při vystupování z auta.

Za tímto účelem se vyplatí zvládnout metodu otevírání dveří Dutch Reach. Pomoci mohou i technologie používané v moderních automobilech.

Většinu nehod, při nichž jsou zraněni cyklisté, zaviní jiní účastníci silničního provozu, zejména řidiči osobních automobilů. Řidiči by proto měli se začátkem cyklistické sezóny zvýšit svou ostražitost. I při parkování mohou cestující autem dbát na bezpečnost cyklistů. Je důležité správně vystupovat z vozidla, aby protijedoucího cyklistu nezasáhli dveřmi.

Metoda „Dutch Reach“ se například v Nizozemsku úspěšně používá již několik desetiletí. Spočívá v otevírání dveří auta rukou dále od dveří. V případě řidiče je to pravá ruka a v případě spolujezdce levá ruka. Proto je nutné otočit se směrem ke dveřím, což usnadňuje pohled přes rameno a do bočního zrcátka, abyste se ujistili, že se neblíží cyklista.

Řidiči nejmodernějších vozů mohou navíc využívat podporu technologií. Funkce OSE varuje cestující při otevírání dveří, že se blíží jiné vozidlo, motocykl nebo cyklista, a tím mimo jiné zabraňuje nehodám, jako je například najetí cyklisty do dveří.

Zdroj: motofakty.pl