Záhadný prach na autech. Tentokrát ne ze Sahary. Raději ho neotírejte

Přidat na Seznam.cz

V posledních dnech byly karoserie mnoha automobilů v Česku „ozdobeny“ žlutým prachem, který nevypadá příliš esteticky. Navzdory zdání se nejedná o nechvalně proslulý saharský prach, ale o lokálnější problém, který se zvýrazňuje zejména na jaře, jak napsal server Daily Mail.

Žlutý prach pokrývající karoserii je postrachem mnoha řidičů. Objevuje se náhle s příchodem kalendářního jara a znepříjemňuje život zejména těm, kteří parkují v blízkosti zelených ploch. Někdy stačí jen několik hodin, aby se naše auto pokrylo vrstvou žlutozelené látky.

Je to důsledek pylu rostlin. V závislosti na regionu a druhu začíná tento proces již koncem února a v následujících měsících se zintenzivňuje. Pyl olše se obvykle objevuje jako první. V březnu se k nim přidávají topoly a tisy. Na fotografiích je vidět pyl těchto rostlin.

Je třeba poznamenat, že ačkoli jsou rostlinné zbytky pro alergiky škodlivé, neohrožují lak vozidla. Samozřejmě za předpokladu, že se ho zbavíte správným způsobem. Suché tření nepřipadá v úvahu, protože je téměř zárukou, že se objeví škrábance. Nejlepší je jednoduše zajít do myčky.

Na druhou stranu se z hlediska alergií vyplatí dbát na čistotu ventilačního a klimatizačního systému a na správný stav kabinového filtru, což jistě zlepší komfort jízdy při silném prášení. Bohužel se jedná o typický jarní jev, kterému se nelze vyhnout. Po topolech a tisech následují břízy, duby a borovice. Ta bude v květnu opylena, což se dotkne i řidičů.

Zdroj: dailymail.co.uk