Velké zdražení nafty v Česku. Zvýšení spotřební daně zvedlo ceny

Přidat na Seznam.cz

Očekávané se stalo skutečností: cena nafty v Česku vzrostla poté, co se vláda rozhodla zrušit daňové zvýhodnění zavedené v reakci na vypuknutí energetické krize a s tím související prudký nárůst cen pohonných hmot.

V důsledku zvýšení spotřební daně z nafty se čeští motoristé potýkají s ještě vyššími cenami než v jiných zemích. Původní zvýhodněná sazba spotřební daně totiž přestala platit a počátkem srpna se vrátila na původní úroveň z roku 2022 před změnou.

Cena nafty v České republice nyní v průměru činí 36,20 za litr. V České republice měla spotřební daň z nafty původně zůstat na snížené úrovni až do konce roku, politici se však rozhodli tento plán urychlit.

Na benzin se snížení spotřební daně nevztahovalo. Přestože jeho cena postupně roste i v České republice, není tak výrazná jako u nafty a je ovlivněna pouze vývojem na trhu.

Zvýšení spotřební daně u nafty přichází ve velmi nevhodnou dobu – letní poptávka motoristů je kvůli dovoleným na vrcholu a navíc ceny ropy na světových trzích vzrostly kvůli přiškrcení produkce a vývozu této suroviny ve vybraných zemích. „Důvodem zvýšení cen byl nejen návrat daně na úroveň roku 2022, ale také výrazný nárůst nákupních cen zaznamenaný v posledních týdnech,“ řekl mluvčí čerpacích stanic MOL Martin Pavlíček.

Zdroj: redakce, iRozhlas