Tito lidé v Česku nemusí platit pokuty. I kdyby jeli 300 km/h, jsou nedotknutelní
Může se řítit silnicí nebezpečnou rychlostí, ale nikdo ho nepostihne. Nehrozí mu pokuta. Ani žádný jiný trest. Máme tu skupinu řidičů, která si v podstatě může na silnici dělat to, co chce.
Mohou špatně parkovat, špatně jezdit. Na základě mezinárodního práva jsou tito řidiči ale chráněni před standardními pokutami. Policie je může kontrolovat, upozornit na přestupky, ale víc dělat nemůže.
Navíc se jedná o téma, které je u nás stále více diskutované. Tito řidiči jsou zejména v Praze trnem v oku běžným řidičům. I proto, že se běžně dějí menší dopravní přestupky, například stání na zákazu stání. A policie je v podstatě bezbranná či se přímo kontrolám těchto řidičů vyhýbá.
Postrah silnic: Auta s modrou registrační značkou
Možná jste tato auta už viděli. Vyskytují se především ve velkých městech, ve velké míře v hlavním městě, a mají světle modrou registrační značku, která obsahuje dvě písmena: CD. A číselný kód.
Z pohledu práva ale nemusí být vozidlo takového chráněného řidiče ani označeno. Chráněna je osoba, nikoliv vozidlo. Pokud řidič jede v běžném civilním vozidle, vztahuje se se na něj stejná ochrana, jako kdyby jel ve vozidle s SPZ obsahující písmena CD.
Jsou tato auta skutečně beztrestná?
Jedná se o automobily s diplomatickou značkou. Diplomaté jsou lidé, kteří jsou chráněni mezinárodním právem a v tomto případě vlastně nemohou být trestání podle českých dopravních zákonů. Mají diplomatickou imunitu.
- Jedná se o členy diplomatických misí a jejich personálu, velvyslanců, vyslanců, chargé d’affaires, tajemníků, konzulů a podobně. Nemohou být potrestáni za menší přestupky.
- Jejich auto také nemůže být předmětem prohlídky, zabavení, exekuce nebo rekvizice.
První trojčíslí značí ambasádu, znaky CD (případně někdy ještě CC) a další čísla. Zdá se tedy, že jsou to zcela beztrestní lidé?
Policie ale řešení zná: A hrozit může i vyhoštění
Přesto nejsou české zákony tak bezzubé, jak se zdá. Pokud se diplomat dopustí dopravního přestupku, měla by se policie obrátit na útvar ministerstva zahraničí, tzv. Diplomatický protokol. Tento útvar zajišťuje provoz všech misí cizích států na našem území a tady už je prostor pro potrestání.
V jejich řízení se už může jednat o různé tresty od písemného upozornění až po vyhoštění při závažných přestupcích. Pokud diplomat svou misi v dané zemi dokončí, svůj diplomatický pas musí odevzdat a žádná ochrana se na něj již nevztahuje.
Pokuty za ně také může platit velvyslanectví
Další možností, jak vymoci z diplomata pokutu například za překročení rychlosti nebo špatné parkování, je zaslání výzvy k zaplacení pokuty přímo danému velvyslanectví. To už si s danou záležitostí poradí. Pak se nemusí celá záležitost řešit přes ministerstvo zahraničních věcí.
V obou případech jde však o procesy administrativně určitě náročnější, než je prosté vypsání pokuty na místě jako běžnému řidiči. I proto se někdy policisté i záměrně vyhýbají kontrole těchto vozidel.
Zdroj: cs.wikipedia.org, coceurope.eu, autosalon.tv