Střídání zimního a letního času definitivně zrušeno. Lidé se těší na menší únavu a zvýšení pozornosti
Pro většinu Čechů je střídání letního a zimního času změnou, která není příliš pozitivně vnímána. Mnoho lidí každoročně prožívá nejen zhoršení fyzického, ale také psychického stavu. Není proto divu, že se další evropská země přidává k těm, které již střídání času definitivně zrušily.
Tento každoroční rituál, kdy na jaře posuneme ručičky o hodinu dopředu a na podzim zpět, přináší pro většinu lidí nekomfortní pocity. Nejčastěji se jedná o únavu a sníženou koncentraci. Je tedy logické, že se i v České republice objevují hlasy volající po jeho zrušení.
Jedním z klíčových důvodů, proč se další evropská země rozhodla ukončit střídání času, jsou zdravotní problémy občanů. Změna času totiž výrazně ovlivňuje přirozený biorytmus lidí. Tento fakt následně vede k negativním dopadům na celkový fyzický i psychický stav.
Odborníci dokazují negativní dopad střídání času na zdraví
Podle odborníků mají lidé po střídání času nejčastěji problémy s únavou, zhoršením chronických onemocnění nebo pociťují pokles své výkonnosti. Další země tak zrušením střídání času reagují nejen na dlouhodobé stížnosti občanů. Berou totiž v potaz také vědecké studie, které škodlivé účinky změny času na lidi dokazují.
Odborné studie spojují narušení spánku při přechodu na letní čas nejen s autonehodami, ale také třeba s úrazy na pracovišti, potraty při umělém oplodnění a s vyšším rizikem srdečního infarktu.
– www.idnes.cz, MUDr. Petr Šóš
Historie střídání letního a zimního času sahá až do roku 1916
Díky zavedení letního a zimního času během první světové války v roce 1916 lidé očekávali především energetické úspory. Ačkoliv nemusely být nijak výrazné, každá hodina denního světla navíc se počítala. Cílem bylo lépe využít denní světlo a snížit spotřebu paliva potřebného k výrobě elektřiny. To však platilo před desítkami let.
V 70. a 80. letech minulého století už střídání času získalo trvalou podobu a od té doby se stalo běžnou součástí života v mnoha evropských zemích. V současné době je však vliv střídání času na energetické úspory sporný. Pro mnoho lidí dokonce také úsměvný.
Moderní energeticky úsporné technologie a osvětlovací systémy totiž již dávno snížily závislost občanů na změnu času. Navíc se stále více lidí pohybuje v prostředí s umělým osvětlením také v práci. Odborné studie tedy ukazují, že benefity plynoucí ze střídání zimního a letního času jsou dnes již minimální. Pro stále více evropských zemí je tak doposud věčnou otázkou, zda má smysl v této tradici pokračovat.
Ukrajina se stává jednou z dalších zemí, které definitivně ruší střídání času
Nejaktuálnějším příkladem země, která se rozhodla střídání času zrušit, je Ukrajina. Důvod tohoto rozhodnutí? Dlouhodobé zdravotní problémy ukrajinských občanů a válečná situace s Ruskem.
Právě z výše uvedených důvodů se Ukrajina rozhodla trvale zavést jednotný kyjevský čas. Ten bude odpovídat standardnímu středoevropskému času. Toto rozhodnutí platí od července 2024 a Ukrajina tak naposledy přetočí hodiny v říjnu 2024, respektive za několik dní.
Opětovná změna času v zemích, které se rozhodly tradici střídání letního a zimního času nadále následovat, proběhne dne 30. března 2025. To se však netýká Ukrajiny. Ta od té doby zůstane na trvalém zimním čase.
Zdroj: merkur.de, novinky.cz, idnes.cz