Česká obchodní inspekce udělila další pokuty za nekvalitní palivo. Přinášíme seznam míst, kde netankovat

Přidat na Seznam.cz

Česká obchodní inspekce (ČOI) nedávno aktualizovala seznam 50 nebezpečných prodejců pohonných hmot, a to s pokutami dosahujícími až 110 tisíc korun za špatnou naftu a 80 tisíc korun za nekvalitní benzin. Tuto aktualizaci přinesl server Kverulant, který byl v minulosti klíčovým hráčem při zveřejňování trestů udělených obchodníkům palivy.

Server Kverulant nyní využívá tyto údaje ke vytváření mapy, která pomáhá řidičům identifikovat místa, kde je třeba být opatrnější při tankování. Aktualizace mapy probíhá tak, že server automaticky přidává nejnovější informace a odstraňuje ty starší.

Frýdlant, Hranice či Brušperk

Podle údajů ČOI bylo v roce 2022 uděleno pokuty pěti čerpacím stanicím za špatné palivo. Těmito stanicemi byly ty v Kamenném Újezdu, Frýdlantu, Hranicích, Nekoři a Brušperku. Tři z nich byly pokutovány kvůli nedostatkům v benzinu a jedna kvůli naftě a LPG. Pokuty byly v tomto případě relativně nízké, pohybovaly se v desítkách tisíc korun. Nejvyšší pokutu, a to 180 tisíc korun za nekvalitní benzin, obdržela pumpa ČS PHM v Hranicích.

V minulých letech byly pokuty vyšší a byly uvaleny i na známé značkové prodejce. Například v lednu 2021 byla stanice MOL v Přerově pokutována částkou půl milionu korun za nekvalitní naftu, která nesplňovala požadavky na oxidační stabilitu. Tato situace mohla způsobit poškození palivového systému vozidla.

Pokuta se nevyhnula Shell v Jičíně

Další pokuta ve výši 150 tisíc korun byla udělena společnosti Shell v Jičíně za nekvalitní naftu. Nejvyšší pokuta však postihla čerpací stanici firmy Steronal v Návsí u Jablunkova v březnu 2021. Tato stanice musela uhradit 1,5 milionu korun za špatné LPG, které obsahovalo extrémně vysoké množství síry. ČOI provedla tři měření, z nichž nejvyšší naměřená hodnota síry byla 217,3 mg na kilogram paliva, zatímco maximálně přípustná hodnota je pouze 31,1 mg na kilogram, tedy téměř sedmkrát nižší. Tato stanice se specializovala na prodej LPG.

Jediným známým levným prodejcem paliva, který se objevil na mapě ČOI, je stanice společnosti Euro Oil v Loukově, která byla pokutována částkou 300 tisíc korun za problematickou naftu. Ostatní levní prodejci, jako je Tank ONO nebo Robinoil, se těmto problémům vyhnuli a nebyly pokutovány Českou obchodní inspekcí.

Zdroj: Kverulant