Pozor, tyto chyby vedou k rychlé smrti autobaterie!
V zimě je autobaterie nejčastější příčinou poruch. Důvod? Baterie ztrácí energii v důsledku nízkých teplot. K předčasnému úmrtí baterie však může přispět i chování řidiče. Tady jsou nejčastější chyby.
Autobaterie je často příčinou toho, že mnoho automobilů nestartuje, zejména v zimě. Je to proto, že baterie je v chladném období vystavena obzvláště vysokému namáhání. Chlad snižuje jeho výkon a zároveň se více používají spotřebiče, jako jsou vyhřívání sedadel apod. Mnoho řidičů na to však nemyslí a dělá chyby, které urychlují blížící se zánik baterie.
Krátké trasy
Mnoho lidí už pravděpodobně unavuje, když slyší, jak škodlivé jsou pro auto neustálé krátké jízdy. Především však představují obrovskou zátěž pro autobaterii. Je to proto, že baterie musí vyvinout velký výkon, aby nastartovala motor. Na krátké cestě je málo času na dobití autobaterie.
Pokud se používají i další spotřebiče, jako je autorádio nebo vyhřívání sedadel, dochází k dalšímu vybíjení baterie. V určitém okamžiku začne baterie stávkovat. Abyste to napravili, je třeba baterii pravidelně dobíjet pomocí nabíječky.
Zapomenutí na zapnuté světla a 12V zásuvka
Zapomenete na světla přes noc a druhý den ráno je baterie vybitá? Klasika. Je dobře, že moderní auta automaticky vypínají světla. Nicméně zejména vnější spotřebiče mohou být pro autobaterii nebezpečné. Existují například 12voltové zástrčky, které udržují napájení i při vypnutém motoru.
Pokud je zde připojeno příslušenství, jako je vyhřívaná podložka sedadla nebo palubní kamera, bude napájení pokračovat i po vypnutí motoru. To platí i pro příslušenství, které je připojeno přímo k baterii, například zařízení na odhánění kun. I když protéká jen malé množství proudu, může se baterie vybít, pokud se s vozem delší dobu nejezdí. Po zaparkování proto vždy nezapomeňte odpojit příslušenství od napájení.
Foto: Anton Murygin / Unsplash
Žádná příprava na to, když auto bude déle stát
Pokud vozidlo několik týdnů nenastartujete, poškozuje to i autobaterii. I když jsou všechny spotřebiče vypnuté, baterie časem ztrácí napětí a vybíjí se. Na konci období nečinnosti to může vést k nepříjemnému probuzení. Proto se doporučuje připojit baterii k nabíječce autobaterie s funkcí průběžného nabíjení, pokud vozidlo delší dobu stojí.
Foto: Daniel @ bestjumpstarterreview.com / Unsplash
Ignorování prvních varovných signálů
Skutečnost, že baterie přestává fungovat, se často projeví dlouho před jejím úplným selháním. Typickými příznaky jsou blikající světlomety při startování. Slábnutí baterie poznáte také podle toho, že motor špatně startuje. Slabost baterie můžete snadno ověřit zapnutím potkávacích světel při zapnutém zapalování. Pokud intenzita světla časem poněkud klesá, je autobaterie ve špatném stavu. Proto je důležité, abyste baterii co nejdříve připojili k nabíječce, pokud si těchto příznaků všimnete.
Tipy pro manipulaci s autobaterií
- Zkontrolujte napětí. Zbytkové napětí můžete snadno změřit pomocí zkoušečky baterií. Pokud je napětí nižší než 12,6 V, měli byste baterii co nejdříve dobít.
- Snižte zátěž. Zejména při jízdě na krátké vzdálenosti v zimě byste měli zapínat co nejméně spotřebičů, abyste šetřili baterii.
- Pravidelně dobíjejte. Pokud chcete baterii chránit, měli byste pravidelně kontrolovat napětí, zejména v zimě, a v případě potřeby ji dobíjet.
- Zahřejte baterii. Na zimu existují speciální tepelné kryty, které chrání autobaterii před chladem. Na jaře je zase sundejte!
- Pokud je autobaterie hluboce vybitá nebo je její napětí trvale příliš nízké, začíná tzv. sulfatace. Tím se snižuje výkon baterie. Tomu můžete čelit pomocí pulzátoru baterie nebo speciálních nabíječek.