Potřebujete autolékárničku? Poradíme, podle čeho zvolit
V některých situacích je nutné použít lékárničku. Výrobky dostupné na trhu si nejsou rovny. Před nákupem se proto vyplatí ujistit se, že lékárnička splní svou úlohu v situaci ohrožení života nebo zdraví, píše web Autokult.
Neexistence zákonné povinnosti majitelů osobních vozidel mít u sebe lékárničku je polskou výjimkou. V zemích, jako je Německo, Francie, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Litva, Chorvatsko, Řecko, Rusko a Bulharsko, jsou lékárničky povinné v každém autě. Na to se vyplatí pamatovat při jízdě v zahraničí, zejména proto, že tamní strážci zákona mohou být při silničních kontrolách pečliví. Absence lékárničky může vést i k vysoké pokutě.
Je dobré mít s sebou lékárničku bez ohledu na cíl cesty, protože nikdy nevíte, kdy a v jaké situaci se vám může hodit. Abyste měli jistotu, že obsah lékárničky bude dostačující doma i v zahraničí, je nutné zvolit verzi, která odpovídá evropské normě DIN 13164. Pokud máte lékárničku se značkou DIN (zkratka Německého institutu pro standardizaci, který normu pro lékárničky vytvořil), můžete si být jisti, že s podáním předlékařské pomoci nebudou žádné problémy.
Při nákupu lékárničky je třeba zvážit ještě jeden aspekt – její barvu. Nejlepší je, když je světlá (žlutá, červená nebo oranžová). V nouzové situaci ji snáze najdete. Profesionální lékárničky jsou také potaženy reflexními materiály, díky nimž jsou po setmění viditelné v umělém světle.
Co o ní potřebujete vědět?
Základní vybavení lékárničky zahrnuje: různé obvazy, obinadla, náplasti, nůžky se zaoblenými konci, izotermickou deku, gumové rukavice, dýchací masku a návod k první pomoci.
Nejlevnější lékárničky stojí méně než 60 korun. Je ale lepší zvolit certifikovaný výrobek, zejména proto, že jejich ceny začínají na zhruba 80 korunách. Dobře vybavená lékárnička stojí nejméně 250 korun.
Zdroj: autokult.pl