Oblíbený Ford S-Max a Galaxy končí, zabil je příchod elektromobilů

Přidat na Seznam.cz

Ford s velkou hrdostí oznámil, že projde tzv. největší transformací v historii značky, která zahrnuje změnu pozice na trhu. Ford chce být dobrodružnější. V jistém rozporu s touto novou filozofií nyní automobilka potvrzuje, že její nejprostornější evropské modely S-Max a Galaxy skončí na jaře příštího roku, a to bez přímého nástupce. Toto rozhodnutí je důsledkem přechodu značky Ford na plně elektrickou produktovou řadu a reakcí na měnící se poptávku zákazníků, jak píše server Motor1.com.

Ford Galaxy byl v Evropě uveden na trh v roce 1996, kdy první generace tohoto rodinného MPV přišla na trh jako společný produkt Fordu a koncernu Volkswagen. Model se prodával také jako Volkswagen Sharan a SEAT Alhambra, ale když v roce 2006 debutovala druhá generace, přešlo Galaxy na novou platformu, sdílenou s modelem Mondeo. Od uvedení na trh se na evropském kontinentu prodalo více než 820 000 kusů modelu Galaxy.

Galaxy druhé generace se začalo prodávat společně se sportovnějším modelem S-Max, kterého bylo od roku 2006 dodáno zákazníkům přibližně 570 000 exemplářů. V samotném roce 2021 však prodeje dramaticky poklesly a v Evropě se prodalo pouze 4 700 kusů Galaxy a 7 400 kusů S-Max.

Ford uvádí, že knihy objednávek obou rodinných vozů byly nedávno uzavřeny, což v podstatě znamená, že si již nelze objednat nový S-Max ani Galaxy. Před ukončením výroby těchto dvou modelů budou v závodě Fordu ve španělské Valencii vyráběny pouze stávající objednávky zákazníků.

Modely S-Max i Galaxy se dočkaly modernizace v roce 2021, kdy byla jejich nabídka doplněna o novou elektrifikovanou pohonnou jednotku. O pohon obou MPV se staral 2,5litrový benzinový motor s Atkinsonovým cyklem, kterému pomáhal malý elektromotor, lithium-iontová baterie s kapacitou 1,1 kWh a převodovka CVT. Pohonná soustava nabízela pak výkon 190 koní. Vzhledem k ambicím značky přejít v Evropě na plně elektrický pohon do konce této dekády se však zdá, že pro rodinné vozy se spalovacím motorem již není místo.

Pokud momentálně uvažujete nad nákupem velkého Fordu, máte jedinou možnost – SUV Kuga, které se prodává se spalovacími a hybridními pohonnými jednotkami. Mondeo bylo na začátku letošního roku bohužel vyřazeno z nabídky, ale automobilka slibuje, že bude mít v každém segmentu na evropském trhu alespoň jeden plug-in hybridní nebo plně elektrický model, což pravděpodobně zahrnuje i nyní upadající segment střední třídy, kam Mondeo patřilo.

Zdroj: motor1.com