Návrat domů! Bugatti odkoupilo pět historických vozů od švýcarského sběratele

Přidat na Seznam.cz

Historie a dědictví jsou pro automobilky důležité, tím spíše u značek, které sahají tak daleko jako Bugatti. Francouzská značka, kterou založil Ettore Bugatti, začala vyrábět historické vozy od počátku minulého století – a pět z nich bylo v rukou jednoho vášnivého sběratele Bugatti, Hanse Mattiho, jak informuje server Motor1.com.

A nyní Bugatti oznamuje, že ze sbírky Hanse Mattiho odkoupilo pět nenahraditelných historických vozů. Jejich první cesta? Na zámek Château Saint Jean v Molsheimu, který je domovem automobilů Bugatti. Jedná se o místo vzdálené jen co by kamenem dohodil od působiště, kde byly původně vyrobeny.

Mezi historickými vozy, které se vracejí domů, je i Bugatti Type 51, považovaný za jeden z nejoriginálnějších existujících vozů. Jednalo se o tovární závodní vůz Grand Prix, který řídil sám Louis Chiron. Ano, po něm se jmenuje současný model. Je tu také Type 49, který byl osobním vozem samotného Jeana Bugattiho (s iniciály „JB“ na dveřích). Tyto dva vozy sdílely při dodávce svým prvním soukromým zákazníkům jeden transportér, což znamenalo setkání sahající až do roku 1930.

Součástí sbírky je také pozoruhodně zachovalý typ 37A, jeden z dlouhé řady přeplňovaných vozů Bugatti. Je zde také typ 35B, v němž je uložen původní motor z typu 51, než dostal nový vyspělý dvouvačkový motor. Mezitím je zde typ 35A s původním motorem, převodovkou a zadní nápravou z typu 36, který závodil na okruhu Montlhéry ve Francii.

Hans Matti, bývalý majitel těchto jedinečných vozů, věnoval této sbírce desítky let. Jednalo se o shromažďování příbuzných originálních fotografií, novinových článků, knih a původní komunikace. Kromě samotného sbírání Matti také zkoumal jejich příběhy. Je jedním z nejpovolanějších odborníků na vozy Bugatti Grand Prix na světě.

Matti se své vzácné sbírky nerad vzdával, což je pochopitelné. Diskuse mezi ním a Bugatti probíhala dva a půl roku a podílela se na ní mimo jiné i Caroline Bugatti, vnučka Ettore Bugattiho.

Zdroj: motor1.com