Ministerstvo zavedlo 7 nových dopravních značek. Nechybí jízdní pruh pro cyklisty, sdílené zóny nebo parkoviště P+D

Přidat na Seznam.cz

S nástupem nového roku přichází i řada změn v oblasti silničního provozu, které nejsou omezeny pouze na úpravy bodového systému nebo nový řidičský průkaz pro sedmnáctileté. Spolu s tím se objevují nové dopravní značky, které budou provozovatelům našich silnic známé.

Některé z nich budou součástí naší každodenní cesty, zatímco jiné se objeví jen zřídka, ale mají svůj význam. Tyto dopravní značky budou k vidění nejen na dálnicích, ale i na běžných komunikacích, píše MD.

Sdílená zóna

Název „sdílená zóna“ přesně vystihuje charakter tohoto místa, kde se budou potkávat různí účastníci silničního provozu, včetně automobilů, elektrokol a koloběžkářů. Tyto zóny budou nejčastěji umístěny ve středech měst a sloužit k zklidnění dopravy. Maximální povolená rychlost v těchto zónách činí 20 km/h, což bude vždy jasně uvedeno na dopravní značce. V těchto oblastech je důležité věnovat zvýšenou pozornost dětem, které mohou překvapivě vstoupit na vozovku.

Parkoviště P+D

Nově se objevuje nový typ dopravní značky, který se připojuje k již existujícím značkám P+R a K+R. Tyto značky jsou časté na letištích, u nádraží a na okrajích velkých měst. P+R označuje parkoviště, ze kterého je možné pokračovat hromadnou dopravou, zatímco K+R umožňuje krátkodobé zastavení pro výstup či nástup cestujících. Nový dopravní značení se zaměřuje na ty, kteří svá vozidla zanechají na parkovišti a budou pokračovat spolujízdou s jiným vozem. Tato novinka je již oblíbená v zemích jako Německo, Belgie a Francie, a my uvidíme, jak se osvědčí u nás.

Bezpečný odstup

Tato značka existuje na našich silnicích již dříve, ale nyní prošla zjednodušením významu. Dříve zobrazovala pouze vozidlo a dvě šipky, což některým řidičům připadalo složité. Nově na značce vidíme vozidlo, dvě šipky a další vozidlo, což jasně označuje, že řidič by měl udržovat dvousekundový odstup od vozidla před ním. Každá šipka reprezentuje jednu sekundu. Tato značka je také vizuálně značena na samotných silnicích, aby řidiči měli jasnou představu o vzdálenosti.

Elektromobil a elektrokoloběžka

S nárůstem elektromobilů v Česku, které tvoří již tři procenta všech registrovaných vozidel, je vhodné upozorňovat na tuto novou formu dopravy. Dopravní značka informující o nabíjecích stanicích bude často umístěna v blízkosti těchto míst. Navíc, značení pro elektromobily bude jednotné s evropskými standardy, což usnadní cestování i zahraničním motoristům. Tuto značku poznáte snadno podle piktogramu vozidla s kabelem, což platí i pro elektrokoloběžky.

Terénní sociální služba

Když uvidíte tuto značku na silnici, znamená to, že poskytovatelé sociálních služeb budou moci v některých situacích využívat výhody v silničním provozu podobně jako lékaři při návštěvách pacientů doma nebo vozidla poskytující domácí zdravotní péči.

Jízdní pruh pro cyklisty a střídavý provoz

Nově budou jízdní pruhy pro cyklisty označeny černými dopravními značkami s bílým piktogramem kola a šipkami. Tím bude jasně vyznačeno, kde mají cyklisté právo jet.

Tato novinka umožňuje efektivnější kontrolu provozu na silnicích, kdy pracovník střídá zákaz vjezdu všech vozidel a zelenou plochu, která umožňuje průjezd. Toto pravidlo se často využívá na stavbách nebo při opravách komunikací.

Zdroj: MD