Má smysl obšití volantu kůží a co se o tom vyplatí vědět?

Přidat na Seznam.cz

Kožený volant dodává interiéru vozu elegantní vzhled a je příjemnější na dotek. Časem se však opotřebuje a je třeba jej znovu upravit. Praxe ukazuje, že nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud tuto činnost provede profesionál.

Kožený volant býval součástí vozů vyšší třídy. V současné době je volitelnou výbavou ve všech segmentech, ačkoli horší verze mají často volanty z nepříjemné pryže nebo jiných plastů.

Mezi výhody kůže na volantu patří především atraktivnější vzhled, ale je také příjemnější na dotek a snižuje pocení rukou. Poskytuje také pevný úchop. To jsou hlavní výhody koženého čalounění. Pokud váš volant není kožený nebo pokud se kůže již odřela, můžete si ji ořezat sami, i když je lepší nechat to udělat profesionály.

Proč s profesionálem a kolik to stojí?

Protože to není tak jednoduché. Kůži je třeba dobře naaranžovat, přiložit k ráfku a řádně prošít. Výsledek práce o samotě je obvykle špatný.

Čalouník si za takovou službu účtuje od tísícovky výše.

Není neobvyklé, že firmy zabývající se čalouněním volantů vyžadují, aby byl volant předem demontován, a některé to mohou nechat provést, ale mohou za to požadovat příplatek ve výši několika desítek zlotých. Kdo neví, jak na to, neměl by riskovat.

Samotná úprava trvá přibližně 3-4 hodiny. Pokud necháte svůj vůz čalouníkovi, můžete si stejným materiálem a ve stejném stylu nechat čalounit i další prvky interiéru, např. řadicí páku nebo páku ruční brzdy.

Mluvíme samozřejmě o nesložitých materiálech. Cena totiž závisí na výběru kvality a typu kůže nebo na individuálních barevných preferencích. Cena se samozřejmě může zvýšit, pokud si přejete dva druhy materiálu nebo perforovanou kůži na volantu.

Zdroj: autokult.pl