Kaufland už zrušil bezplatné nabíjení elektromobilů. Co nás čeká dál?

Přidat na Seznam.cz

V polovině srpna Lidl zrušil bezplatné nabíjení částečně kvůli rostoucím cenám energií, ale především proto, že majitelé elektromobilů nebo plug-in hybridů zcela běžně navštěvovali nabíječky, ale v prodejnách nenakupovali, a využívali tak tuto bezplatnou službu na úkor zákazníků, pro které byla určena. Od 1. listopadu již není v Kauflandu možné bezplatné dobíjení. Proto nás zajímalo, co se zde chystá.

Kaufland své rozhodnutí zrušit bezplatné dobíjení elektromobilů vysvětluje mimo jiné tím, že jiné subjekty tuto službu v poslední době zpoplatňují, přičemž poukazuje například na Lidl. Zároveň však poctivě přiznává, že to souvisí i s obrovským nárůstem popularity zpoplatnění na parkovištích u jejích prodejen.

Jen malý příklad. Zatímco v roce 2019 si zákazníci a „kolemjdoucí“ účtovali zhruba 276 tisíc kilowatthodin, o rok později to bylo již 460 tisíc kWh a loni dokonce 1130 MWh, jinými slovy více než 1,1 GWh. To je energie vyrobená za hodinu provozu jednoho bloku jaderné elektrárny v Temelíně, ale zároveň je to podle aktuálně platných cen na burze skoro 10 milionů Kč.

To je samozřejmě důsledek nárůstu počtu elektromobilů na českých silnicích. Před čtyřmi lety, kdy Kaufland u našich západních sousedů začal s bezplatným nabíjením, jezdilo po tamních silnicích asi 1500 elektromobilů. Dnes je jich desetkrát více, asi 15 000.

Aby zákazníci Kauflandu nebyli zcela odradeni od nabíjení (AC), budou moci odebírat elektřinu (oproti ceníku dodavatele) za výhodnější cenu. Konkrétně je to bude stát 5,90 Kč za 1 kilowatthodinu, ale uvedená částka platí pouze při použití aplikace, webových stránek klienta nebo RFID čipu.

Pro zákazníky Kauflandu budou ceny o něco příznivější

Na ostatních stanicích stejného dodavatele (ČEZ) zaplatíte 8 Kč/kWh a pro neregistrované uživatele bude jednorázová platba stát 10 Kč/kWh. Mimochodem, samotné dobíjení bude omezeno na 240 minut z důvodu blokování parkovacích míst vyhrazených pro elektromobily. Pokud tuto dobu překročíte, zaplatíte za každou minutu navíc 2 Kč.

Zdroj: Kaufland Česko, redakce