Fisker konečně odhalil svůj první sériový SUV elektromobil se solárními panely na střeše

Přidat na Seznam.cz

Startupová společnost Fisker Inc. vyrábějící elektromobily odhalila ve středu 17. listopadu na autosalonu v Los Angeles sériovou verzi SUV Fisker Ocean. Jedná se o první sériový model, který Fisker představil pět let po svém založení, informuje portál interestingengineering.com.

Firma v tiskovém prohlášení prozradila, že model bude vyrábět a prodávat od roku 2022. Současně s odhalením Fisker oznámil podrobnosti a ceny různých verzí modelu Ocean, které přijdou na trh v příštím roce.

Solární střecha vozu Fisker Ocean zvyšuje dojezd na 2 000 km ročně.

Cena standardního modelu Ocean bude začínat na 37 499 dolarech (845 000 Kč). Bude dodáván s pohonem předních kol, bude mít dojezd 402 km a výkon 275 koní.

Model Ocean Ultra za 49 999 dolarů (1 120 000 Kč) produkuje až 540 koní, z nuly na 100 km/h zrychlí za 3,9 sekundy a má větší baterii, díky níž má dojezd 547 km. Vrchol nabídky však představuje Ocean Extreme, který má dojezd 563 km a vyprodukuje 550 koní. Modely Ultra i Extreme jsou vybaveny pohonem všech kol.

Střecha modelu Ocean je navíc vybavena solární střechou, což je technologie, která je v automobilovém průmyslu stále více brána vážně. Například Toyota nedávno představila svůj první elektromobil bZX4, který je vybaven střechou se solárními panely. Jiná společnost, Lightyear, tvrdí, že její solární elektromobil Lightyear One bude schopen jezdit několik měsíců bez připojení k elektrické síti. Společnost Fisker uvádí, že za ideálních podmínek mohou solární panely na střeše jejího SUV Ocean zajistit až 2 3 218 km ročního dojezdu navíc.

Připojení ke konkurenci
Vůz Fisker Ocean i samotný Fisker dělají hodně pro to, aby se zařadili po bok dalších silných elektromobilů, jako jsou Tesla, Ford a GM. Ve skutečnosti, podobně jako Tesla, čelila společnost v minulosti kontrole kvůli nepravdivým tvrzením, včetně tvrzení, že její SUV Ocean dosáhne dojezdu 804 km a jeho nabíjení bude trvat jen minutu.

Dalším nově oznámeným prvkem modelu Ocean je 17,1palcový dotykový displej, který se otáčí, a umožňuje tak cestujícím sledovat filmy a maximálně využívat funkci „hollywoodského režimu“ vozidla. Ocean má také „veganský interiér“ a je vyroben převážně z recyklovaných materiálů. SUV se začne vyrábět v listopadu 2022, a to od limitované verze Ocean One.

Zdroj: interestingengineering.com