Černé tečky na skle. K čemu slouží a proč jsou jich tisíce?

Přidat na Seznam.cz

Pravděpodobně jste si všimli, že na předních i zadních oknech moderních automobilů jsou po obvodu tisíce teček nebo jiných drobných vzorů. To je v podstatě případ lepeného skla. Proč jsou na čelním skle po obvodu tisíce černých teček? Existují čtyři důvody.

Jeden je zcela logický a přímočarý, ostatní vás překvapí. Zdaleka nejde o obyčejnou černou barvu. V oboru se tečkám na autoskle říká frita. Jedná se o vypálenou keramickou barvu, která přilne ke sklu tak silně, že ji prakticky nelze odstranit, jak píše server RD.

Tečky po obvodu okna

Tečky nebo jakýkoli jiný vzor po obvodu celého čelního nebo zadního skla slouží jako ochrana před ultrafialovým zářením, které po letech působení zhoršuje integritu a soudržnost uretanového lepidla po obvodu skla. To má velký význam, protože lepidlo nejenže zabraňuje zatékání vody do kabiny, ale také drží okno v karoserii, čímž karoserie získává větší torzní tuhost.

Tečky v oblasti vnitřního zpětného zrcátka

V automobilech je mezi levou a pravou sluneční clonou větší nebo menší mezera, ve které se nachází vnitřní zpětné zrcátko. Mezera mezi zrcátkem a sklopnými slunečními clonami je zapuštěná, aby chránila řidiče a spolujezdce před ostrým světlem. Všimněte si, že směrem dovnitř skla se tečky zmenšují, což vytváří příjemnější a plynulejší přechod oka z černé do průhledné části okna.

Vrstva pro lepší přilnavost skla

Frita, vypalovaná keramická barva, vytváří na okraji skla drsnější povrch, díky němuž speciální lepidlo lépe přilne ke sklu a karoserii, a v neposlední řadě je estetickou bariérou, která znemožňuje zvenčí vidět části skla, které jsou přilepeny ke karoserii.

Rozložení tepelného namáhání na okně

Přední i zadní okna jsou zakřivená podle potřeb aerodynamiky a tvarů karoserie. Protože okraje lepených oken jsou černé, zahřívají se na přímém slunci mnohem rychleji a více než čiré sklo, zejména v létě. Tečky po obvodu skla z celé černé plochy, od velkých po menší, rozkládají gradient tepelného namáhání okna.

Zdroj: rd.com