Ceny nafty jsou vyšší než ceny benzínu a ještě dlouho budou

Přidat na Seznam.cz

Přetrvávající nejistota ohledně zastavení nebo omezení dodávek ruské ropy do Evropy zvyšuje ceny nafty nad ceny benzinu. V Česku panuje již několik týdnů nestandardní situace na pumpách, píše server CNBC.

Ceny motorové nafty překonávají ceny benzinu 95 a dlouhodobě se pohybují nad jeho cenou. Motivace mnoha motoristů, kteří si dříve kupovali dieselové motory nejen kvůli nižší spotřebě, ale také kvůli nižším cenám paliva, se rozplývá a nyní platí za tankování více.

Taková situace není jen u nás, ale i v dalších zemích EU a dokonce i v USA a Kanadě. Analytici zdůvodňují vyšší ceny nafty především nízkou nabídkou ze strany výrobců. Dalším významným důvodem jsou rekordně vysoké ceny biosložky, kterou musí nafta v naší zemi obsahovat.

Ruská ropa je vhodnější pro výrobu nafty v porovnání s lehčími druhy ropy se z ní dá vyrobit více na litr. Vzhledem k možnému embargu na ruský dovoz, o němž se v současné době v EU diskutuje, trhy již počítají s nižší produkcí, což vytváří tlak na růst cen.

Podle CNBC řidiči dálkových kamionů, kteří v minulosti platili za naftu zhruba 10 tisíc dolarů týdně, nyní utrácejí za palivo až 18 tisíc dolarů. Proto musí toto zvýšení cen promítnout do cen dopravy, což se nakonec projeví i v cenovkách na pultech obchodů. Tím se celková inflace zvyšuje stále rychleji.

Odborníci předpovídají, že současné podmínky na trhu s pohonnými hmotami se nezmění a rozdíly mezi naftou a benzinem přetrvají.

Zdroj: cnbc.com