Blesk udeřil do zaparkovaného pickupu. Rozsvítil mu světla a nechyběly jiskry

Přidat na Seznam.cz

Blesk je pozoruhodný, ale velmi silný a nebezpečný přírodní jev. Tento elektrostatický výboj, který vzniká během bouřky, zasáhne zem jen jednou ze tří nebo čtyř případů, ale když něco zasáhne, obvykle za sebou zanechá viditelné stopy. Kromě blesků může zapálit stromy, rozbít skály a v nejhorších případech i zabít lidi. Při dopadu na kov může vytvořit spršku jisker. Přesně to se stalo na parkovišti týmu NASCAR v Severní Karolíně v USA. Do auta uhodil blesk, což byl také poměrně nevídaný jev.

Video ukazuje úder blesku na parkovišti společnosti JR Motorsports v Mooresville v Severní Karolíně. Stalo se to 4. ledna v 9:24 a tento případ je něčím výjimečný. V zadní části parkoviště stojí trojice vozidel (dva pickupy a jedno SUV) a za nimi další pickup s přívěsem, zřejmě Chevrolet Silverado. Z ničeho nic do něj udeří blesk a kromě oslepujícího záblesku vytvoří pořádnou spršku jisker. Elektrický výboj však zřejmě zasáhl i kovový plot vedle auta a kamery zachytily jiskry až u vjezdové brány. 

Rozsvítil světla auta

Silverado dostalo přímý zásah a krátce po něm se rozsvítila jeho přední světla, což jsme, přiznáváme bez mučení, ještě neviděli. Naštěstí v té době nebyl nikdo poblíž a podle společnosti JR Motorsports byli všichni zaměstnanci v budově. Asi vám nemusíme připomínat, že je to nejrozumnější místo pro přečkání takové bouřky, a pokud vás zastihne venku, je rozumné vyhnout se stromům, otevřeným prostranstvím nebo vyvýšeným místům. A raději se nepřibližujte k žádným vysokým objektům a držte se co nejdále od vody. Blesk generuje 100 milionů až 1 miliardu voltů a může zahřát předměty na téměř 10 000 stupňů Fahrenheita.

Zdroj: redakce, WCNC Charlotte Weather IQ