ADAC šokuje pravdivostí: Automobilkám chybí v nabídce levné elektromobily

Přidat na Seznam.cz

To, co všichni vidíme a co je každému jasné, může být šokující v okamžiku, kdy to prohlásí autorita.

Organizace německých motoristů ADAC poukazuje na absenci levných elektromobilů v nabídce německých značek. Proč už Němci nenabízejí vozy jako elektrický Up! nebo Citigo? Koneckonců právě u malých vozů má elektromobilita smysl. ADAC přitom poukazuje pouze na domácí výrobce, ale problém je širší a menších a levnějších elektromobilů je velmi málo. Důvod? Výrobci automobilů mají větší marže z větších vozů a ty potřebují k dalšímu vývoji a investicím do elektromobility. Intenzivnější, a tedy dražší vývoj elektromobilů však jaksi nepřináší kýžené ovoce – zlevnění elektromobilů do té míry, aby nebyly výsadou bohatých.

Německý svaz motoristů ADAC výslovně požaduje levnější elektromobily od domácích výrobců. „Je zarážející, že němečtí výrobci vyřazují ze své nabídky mnoho základních modelů se slabší motorizací a výbavou a místo toho volí dražší a lépe vybavené varianty,“ uvedl technický ředitel ADAC Karsten Schulze v článku pro Welt am Sonntag.

Navíc v Německu zcela chybí malé elektromobily. „Německé automobilky se z tohoto segmentu téměř úplně stáhly a v současné době jej přenechávají evropským a stále více i čínským výrobcům.“

Dalším problémem je podle Schulzeho skutečnost, že němečtí politici stále více zpochybňují podporu elektromobilů, což v současnosti ztěžuje přechod na bezemisní modely. Elektromobilita musí být dostupná všem, nesmí být „výsadou pro některé“, dodal Schulze.

Cena elektromobilů neklesá, naopak roste. Částečně je to způsobeno inflací, částečně omezenou nabídkou zdrojů a částečně problémem s čipy, ale především cena elektromobilů roste proto, že automobilky vyrábějí stále dražší modely a těm levnějším se vyhýbají nebo jejich příchod stále odkládají.

Zdroj: Welt am Sonntag