60 % občanů EU považuje spalovací motory za nejudržitelnější typ pohonu

Přidat na Seznam.cz

Podle celoevropského průzkumu považuje elektromobily za ekologičtější variantu aut pouze každý pátý člověk. Zároveň však platí, že ti, kteří již elektromobil vlastní, se své volby drží. Podpora spalovacích motorů tak zůstává silná, informuje server Der Standard. 60 % občanů EU považuje spalovací motory za nejudržitelnější typ pohonu.

Pařížská společnost Potloc, která se zabývá průzkumem trhu, se v online průzkumu zeptala 2 003 potenciálních kupujících z dvanácti evropských zemí na jejich nákupní záměry. Ukázalo se, že nákupní tendence směrem k elektromobilům výrazně souvisí s daňovými úlevami.

Po první vlně průzkumu v dubnu proběhla druhá vlna v září 2023.

Finanční pobídky mají velký vliv

Jedním z příkladů je Itálie. Registrace nových elektromobilů tam stále zaostávají, ale ve srovnání s dřívějším datem průzkumu (přibližně 23 % v dubnu 2023) je výrazně více respondentů ochotno se v budoucnu rozhodnout pro elektromobil. Důvod je jasný, jsou to dotace pro elektromobily.

K výraznému nárůstu došlo také ve Velké Británii, a to z necelých 20 procent na více než 40 procent. I zde to nejspíš souviselo s daňovými pobídkami.

Německo zaostává

V Německu a Rakousku se však zatím elektromobilita příliš nepohnula. V obou zemích došlo jen k mírnému nárůstu a akceptace elektromobilů zůstává na poměrně nízké úrovni – v Německu je to v neposlední řadě způsobeno právě i snížením dotací na e-auta.

Zároveň platí, že majitelé vozidel se spalovacími motory jsou stále skeptičtí vůči koupi e-auta. Ti, kteří jej již vlastní, jsou naopak do značné míry ochotni si jej v budoucnu pořídit. Řidiči hybridů jsou uprostřed. Čím blíže má řidič k elektromobilu již nyní, tím spíše si jej opět pořídí.

Zdroj: Der Standard